Kiełki brokułów – 3 korzyści dla zdrowia

Kiełki różnych roślin należą do grona tzw. superżywności. Fajne jest to, że nie potrzebujemy ogródka, aby je uprawiać. Wystarczy parapet w kuchni, słoik, gaza, nasiona i trochę cierpliwości. Czy warto? Oczywiście! Kiełki są bowiem źródłem bardzo wielu cennych składników odżywczych. Rośliny w fazie wzrostu są dużo bardziej w nie bogate, niż te dojrzałe. To właśnie w nasionach zgromadzone jest to wszystko, co jest potrzebne do wzrostu rośliny.

Jedzenie samych nasion nie daje aż tak wielu korzyści jak spożywanie właśnie kiełków. W fazie kiełkowania zawarte w nasionach składniki odżywcze są rozkładane na łatwiej przyswajalne składniki. Dodatkowo w kiełkach koncentracja składników odżywczych jest dużo większa niż w dojrzałej roślinie.

Brokuły są jednymi z najzdrowszych warzyw jakie możemy spożywać. Zawierają dużo błonnika pokarmowego, białka, witamin C, A, E i K, kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz cenne minerały m.in. wapń i potas. Są też bogate w wyjątkowy składnik jakim jest sulforafan. Gotowane warzywa niestety częściowo go tracą, a jedzenie brokułów na surowo nie dla każdego jest akceptowalne. Rozwiązaniem są właśnie kiełki.

W sulforafan bogate są także inne warzywa kapustne takie jak: kalafior, brukselka, kapusta, kalarepa, chrzan, gorczyca. Ale właśnie kiełki brokułów dostarczają 20-50 razy więcej tego składnika niż inne warzywa. Jedna łyżka kiełków brokułów dostarcza taką ilość glukorafaniny (z której pod wpływem enzymu mirozynazy powstaje sulforafan), jak 150 gramów dojrzałych brokułów.

Kiełki brokułów i ich właściwości

Działanie antynowotworowe

Najbardziej pożądany składnik kiełków – sulforafan, jest wyjątkowo silną substancją zapobiegającą nowotworzeniu, poprzez uniemożliwianie powstawania sprzyjających rakowi mutacji. Kiedy zaś komórki nowotworowe już powstaną, sulforafan ogranicza ich rozprzestrzenianie się w organizmie. Sulforafan chroni przed rozwinięciem raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz żołądka, jelita grubego i płuc.

Profilaktyka chorób układu krwionośnego

Regularne spożywanie produktów bogatych w sulforafan sprzyja poprawie między innymi profilu lipidowego, poprzez zmniejszenie poziomu trójglicerydów oraz poprawy stosunku frakcji cholesterolu LDL do HDL.

Wsparcie w zakażeniach Helicobacter pylori

Sulforafan działa bakteriobójczo na H.pylori, która może być przyczyną wrzodów i nowatorów żołądka. Dodatkowo chroni on przed zakażeniami i stanami zapalnymi żołądka.

Kiełki brokułów – jak je spożywać?

kiełki brokułów

Kiełki nadają się świetnie jako dodatek do sałatek, kanapek czy past warzywnych. Można nimi dekorować zupy lub spożywać same. Pamiętaj o ich dokładnym przeżuciu! Jeśli nie przepadamy za samym smakiem kiełków, można też śmiało dorzucić je do ulubionych koktajli.