Przygotowana dla Ciebie lista badań laboratoryjnych pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się i skorzystać z konsultacji dietetycznej. Zanim jednak wybierzesz się do laboratorium, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać, aby wyniki badań były wiarygodne.
Zanim się zbadasz!

HIGIENA BADAŃ
Ostatni posiłek zjedz 12-14 godzin przed badaniami – niech będzie to coś lekkostrawnego (np. sałatka z kurczakiem). Diagnostykę wykonaj jako pierwszą czynność w ciągu dnia (najlepiej między 7.00 – 9.00 rano). Przed wyjściem z domu możesz wypić szklankę wody (małymi łykami), a w dniu poprzedzającym badania odżywiaj się jak na co dzień. Przed badaniami nie spożywaj alkoholu przez 48 godzin. Dzień przed badaniami nie wykonuj intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli w ostatnich dniach miałeś/aś większy niż normalnie problem z niewyspaniem lub stresem, może to wpłynąć na wyniki badań i ich miarodajność. W takiej sytuacji przenieść termin badań.
OSZCZĘDNOŚĆ
Warto rozważyć wizytę u lekarza prowadzącego, by uzyskać skierowanie na refundowaną część z wymienionych badań (oznaczone*). Można też zaoszczędzić przez wykonanie badań w laboratorium szpitalnym. Aktualna lista badań dostępnych w ramach NFZ znajduje się TUTAJ.
AKTUALNE WYNIKI
Za aktualne uznaję wyniki nie starsze niż 3 miesiące. W przypadku posiadania starszych wyników badań, należy wykonać je ponownie.
LISTA PODSTAWOWYCH BADAŃ LABORATORYJNYCH:
– Morfologia z rozmazem*
– Lipidogram*
– Ogólne badanie moczu*
– OB* i CRP*
– Ferrytyna, transferryna*
– Żelazo*
– Homocysteina
– Witamina D3 – 25(OH)D3
– Profil tarczycowy – (TSH, FT3, FT4) *, antyTG, antyTPO
– Próby wątrobowe – (ALT, AST, ALP, GGTP) *
– Hemoglobina glikowana (HbA1c) *
Dodatkowe uwagi:
- Badania oznaczone* są refundowane przez NFZ.
- Po pierwszym spotkaniu może okazać się konieczne wykonanie dodatkowych badań lub wizyta u lekarza specjalisty. W czasie naszej współpracy, co kilka miesięcy proszę o wykonanie kilku badań kontrolnych.