Lista badań laboratoryjnych

Zanim się zbadasz!

HIGIENA BADAŃ

Ostatni posiłek zjedz 12-14 godzin przed badaniami. Diagnostykę wykonaj jako pierwszą czynność w ciągu dnia. Przed wyjściem z domu, jeśli potrzebujesz, możesz wypić maksymalnie pół szklanki wody, a w dni poprzedzającym badania odżywiaj się zwyczajowo – jak na co dzień. Jeśli w ostatnich dniach miałeś/aś większy niż normalnie problem z niewyspaniem lub stresem, może to wpłynąć na wyniki badań i ich miarodajność. W takiej sytuacji należy przenieść termin badań.

OSZCZĘDNOŚĆ

Warto rozważyć wizytę u lekarza prowadzącego, by uzyskać skierowanie na przynajmniej refundowaną część z wymienionych badań (oznaczone*). Można też zaoszczędzić przez wykonanie badań w laboratorium szpitalnym. Aktualna lista badań dostępnych w ramach NFZ znajduje się TUTAJ.

AKTUALNE WYNIKI

Podczas konsultacji analizujemy dziennik żywienia oraz występujące objawy, pod względem otrzymanych wyników badań diagnostycznych, które mają pokazać nam przekrojowy stan zdrowia organizmu. Poniżej lista badań do wykonania na potrzeby doboru suplementacji, diety i stylu życia według aktualnego stanu zdrowia (w przypadku posiadania wymienionych markerów – do 3 miesięcy wstecz, możemy opierać się na dawnych wynikach).