Lista badań laboratoryjnych

Przygotowana dla Ciebie lista badań laboratoryjnych pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się i skorzystać z konsultacji dietetycznej. Zanim jednak wybierzesz się do laboratorium, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać, aby wyniki badań były wiarygodne.

Zanim się zbadasz!

lista badań laboratoryjnych

HIGIENA BADAŃ

Ostatni posiłek zjedz 12-14 godzin przed badaniami – niech będzie to coś lekkostrawnego (np. sałatka z kurczakiem). Diagnostykę wykonaj jako pierwszą czynność w ciągu dnia (najlepiej między 7.00 – 9.00 rano). Przed wyjściem z domu możesz wypić szklankę wody (małymi łykami), a w dniu poprzedzającym badania odżywiaj się jak na co dzień. Przed badaniami nie spożywaj alkoholu przez 48 godzin. Dzień przed badaniami nie wykonuj intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli w ostatnich dniach miałeś/aś większy niż normalnie problem z niewyspaniem lub stresem, może to wpłynąć na wyniki badań i ich miarodajność. W takiej sytuacji przenieść termin badań.

OSZCZĘDNOŚĆ

Warto rozważyć wizytę u lekarza prowadzącego, by uzyskać skierowanie na refundowaną część z wymienionych badań (oznaczone*). Można też zaoszczędzić przez wykonanie badań w laboratorium szpitalnym. Aktualna lista badań dostępnych w ramach NFZ znajduje się TUTAJ.

AKTUALNE WYNIKI

Za aktualne uznaję wyniki nie starsze niż 3 miesiące. W przypadku posiadania starszych wyników badań, należy wykonać je ponownie.