Jak zrobić zakwas na chleb żytni w 5 dni

zakwas na chleb żytni

Czy są tu jacyś miłośnicy chleba? Ja zdecydowanie do nich należę. I choć często polecam produkty bezglutenowe i na codzień unikam białego pieczywa z mąki pszennej (o tym dlaczego, będzie osobny wpis), to uwielbiam dobry, żytni chleb.

Pieczywem, które uważam za najlepszy wybór jest chleb 100% żytni na zakwasie. Taki chleb nie tylko jest łatwiejszy do strawienia, ale dostracza nam również wielu korzystnych substancji odżywczych. Wykonanie takiego chleba jest naprawdę banalnie proste. Wystarczy woda, mąka i sól. Aby zrobić chleb żytni na zakwasie pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie zakwasu. Jest to najbardziej czasochłonne zajęcie w całym procesie, ale taki zakwas posłuży nam na długo. Jak zrobić zakwas na chleb żytni? To banalnie proste! Poniżej dokładny opis krok po kroku.

Jak zrobić zakwas – dzień 1

Do szklanego słoja dodaj 50 g mąki żytniej (typ 720) i 50 ml wody. Wymieszaj i odstaw na 24 h w jakieś ciepłe miejsce. Najlepiej jeśli temperatura wynosi po między 25-30 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze drożdże i bakterie najlepiej rosną (fermentacja jest najbardziej efektywna). Jeśli mamy niższą temperaturę w domu, to nic nie szkodzi. Proces fermentacji będzie przebiegał wtedy po prostu dłużej.

Jak zrobić zakwas – dzień 2

Do tego samego szklanego słoja dodaj kolejne 50 g mąki żytniej i 50 ml wody. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 24 h. W Twoim zakwasie powinny pojawić się pierwsze, niewielkie pęcherzyki powietrza.

Dzień 3

Powtórz czynności z dnia 2.

Dzień 4

Powtórz czynności z dnia 3. Po 12 h dodaj kolejne 50 g mąki żytniej i 50 ml wody. Zamieszaj i odstaw na 24 h.

Dzień 5

Zastanawiałeś się jak zrobić zakwas? Twój zakwas jest już gotowy do użytku! Powinien on charakteryzować się delikatnym, octowo – winnym zapachem i dużą ilością pęcherzyków powietrza.

jak zrobić zakwas

Taki zakwas można szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce, raz na tydzień pamiętając o „dokarmieniu” go, czyli dodaniu takiej samej ilości mąki i wody. Co do ilości mąki potrzebnej do dokarmienia – najlepiej kierować się zasadą, żeby dodać tyle samo mąki, ile gotowego zakwasu zużyliśmy do wypieku chleba.

Jeśli np. do chleba użyliśmy 3 łyżki zakwasu, dodajmy 3 łyżki mąki i 3 łyżki wody. Jeśli przez dłuższy czas nie pieczemy chleba ogóle, to dodajmy po prostu 1-2 łyżki mąki i wody. często pieczemy chleb (raz na 1-2 dni), możemy również przechowywać go w temperaturze pokojowej. Za każdym razem kiedy zabieramy odpowiednią ilość zakwasu do upieczenia chleba, uzupełniamy proporcjonalnie taka sama ilością mąki i wody.