Kiedy masz ochotę na słodkie śniadanie, dobrym wyborem będzie omlet. Ponieważ jego bazą są jajka, dostarczy Ci sytości na dłużej. Dodając do niego ulubione, odżywcze dodatki, będziesz mógł cieszyć się dobrym smakiem, a jednocześnie zaspokoisz swój głód i ochotę na słodkie.
Omlet jaglany na słodko to dobra propozycja na śniadanie, jako posiłek po treningu czy kolację. Jako że obecnie mamy sezon na truskawki, naturalnie głównym dodatkiem w moim omlecie są właśnie one. Do tego jako źródło białka dodałam serek z odrobiną cukru waniliowego i pyszny posiłek gotowy. Jeśli nie spożywasz nabiału, dodaj wegański serek typu skry lub jogurt kokosowy.
Składniki:
- 120 gram mąki jaglanej
- 2 jajka
- 125 ml mleka roślinnego (np. kokosowego)
- 2 łyżki erytrolu
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowego)
- odrobina ekstraktu waniliowego
- masło klarowane do smażenia

Jakie dodatki?
Kiedy przygotowujesz omlet, najfajniejsze jest to że za każdym razem, poprzez użycie innych dodatków, otrzymujesz zupełnie inny smak. Możesz zjeść go na słodko lub w formie wytrawnej. Warto zastosować zasadę, aby w Twoim omlecie było zawsze źródło białka (oprócz jajek) oraz błonnika (jakieś owoce lub warzywa) – wtedy będzie on najbardziej odżywczy.
Dodatki do omleta na słodko:
- świeże owoce sezonowe (np. truskawki, borówki, maliny, jagody)
- serek wiejski/grani
- jogurt kokosowy
- skyr (również wegański)
Sposób wykonania:
Jajka, mąkę, proszek do pieczenia i erytrol dokładnie wymieszaj. Ja używam do tego blendera kielichowego (NutriBullet). Tak powstałą masę, konsystencją przypominającą ciasto na naleśniki, wylej na dobrze rozgrzaną i posmarowaną odrobiną masła klarowanego (lub oleju kokosowego) patelnię. Smaż przez około 4-5 minut, do zarumienienia. Przekręć na drugą stronę, jak duży naleśnik i smaż kolejne 2 minuty.
Do serka dodaj cukier waniliowy. To oczywiście opcjonalne, ale nadaje fajny posmak. Rozsmaruj go na połowie gotowego omleta, ułóż owoce i przykryj drugą stroną. I gotowe!