Zachęcam Cię do pobrania DARMOWYCH NARZĘDZI, które znacznie ułatwiają Ci wprowadzenie zdrowych zmian do swojego życia.
Planer posiłków do pobrania

Narzędzie które znacznie ułatwi Ci zaplanowanie zdrowego jadłospisu, który jest podstawą uniknięcia przypadkowego jedzenia, które niekoniecznie służy Twojemu zdrowiu. Skorzystaj z planera posiłków, aby tego uniknąć!
Dziennik żywieniowy do pobrania

Bardzo przydatne narzędzie do spisywania wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia. Często sięgamy po jedzenie tylko dlatego że jest pod ręką, a nie dlatego że czujemy głód. To narzędzie pozwala znacznie lepiej przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, zaobserwować popełniane błędy i je wyeliminować oraz na tej podstawie ustalić nowe, zdrowsze zasady odżywiania.
Wskazówki do prowadzenia dziennika żywieniowego
Przed konsultacją prowadź swój dziennik żywieniowego przez minimum 5 – 7 dni. Poniżej wskazówki dotyczące prowadzenia dziennika żywieniowego:
- Zapisuj dokładnie WSZYSTKO co spożyłeś(aś) w ciągu całej doby – nawet jeśli będzie to coś tak małego jak np. cukierek, kilka orzechów, kawa, herbata.
- Notuj ilość płynów wypijanych w ciągu dnia.
- Dokładnie notuj dodatki – ilość łyżeczek cukru, ilość mleka.
- Zapisuj godzinę oraz miejsce spożywania posiłków.
- Zapisuj gramaturę spożywanych posiłków – np. worek ryżu, 3 łyżki, płatków owsianych, jogurt owocowy 120 g. Jeżeli jest Ci ciężko określić gramaturę danego posiłku, to podaj ją w przybliżeniu, np. pół woreczka ryżu, 2 kotlety mielone, pół pomidora. Obserwuj i zapisuj pracę przewodu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, gazy, luźny stolec (zapisuj, ile razy w ciągu dnia się wypróżniasz).
- Zanotuj długość i rodzaj aktywności fizycznej w ciągu dnia.
- Oceń poczucie głodu przed posiłkiem w skali od 0 do 4:
0 | brak uczucia głodu |
1 | mam ochotę coś przekąsić |
2 | lekkie uczucie głodu |
3 | głodny(a) |
4 | bardzo głodny(a) – „jeśli szybko czegoś nie zjem, to zemdleję” |
Przykład uzupełniania dziennika żywieniowego -> POBIERZ
Lista badań laboratoryjnych do pobrania

Zanim się zbadasz!
HIGIENA BADAŃ
Ostatni posiłek zjedz 12-14 godzin przed badaniami. Diagnostykę wykonaj jako pierwszą czynność w ciągu dnia. Przed wyjściem z domu, jeśli potrzebujesz, możesz wypić maksymalnie pół szklanki wody, a w dni poprzedzającym badania odżywiaj się zwyczajowo – jak na co dzień. Jeśli w ostatnich dniach miałeś/aś większy niż normalnie problem z niewyspaniem lub stresem, może to wpłynąć na wyniki badań i ich miarodajność. W takiej sytuacji należy przenieść termin badań.
OSZCZĘDNOŚĆ
Warto rozważyć wizytę u lekarza prowadzącego, by uzyskać skierowanie na przynajmniej refundowaną część z wymienionych badań (oznaczone*). Można też zaoszczędzić przez wykonanie badań w laboratorium szpitalnym. Aktualna lista badań dostępnych w ramach NFZ znajduje się TUTAJ.
AKTUALNE WYNIKI
Podczas konsultacji analizujemy dziennik żywienia oraz występujące objawy, pod względem otrzymanych wyników badań diagnostycznych, które mają pokazać nam przekrojowy stan zdrowia organizmu. Poniżej lista badań do wykonania na potrzeby doboru suplementacji, diety i stylu życia według aktualnego stanu zdrowia (w przypadku posiadania wymienionych markerów – do 3 miesięcy wstecz, możemy opierać się na dawnych wynikach).