Dziennik żywieniowy do pobrania

Dziennik żywieniowy do pobrania to bardzo przydatne narzędzie do spisywania wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia. Często sięgamy po jedzenie tylko dlatego że jest pod ręką, a nie dlatego że czujemy głód. To narzędzie pozwala znacznie lepiej przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, zaobserwować popełniane błędy i je wyeliminować oraz na tej podstawie ustalić nowe, zdrowsze zasady odżywiania.

dziennik żywieniowy do pobrania

Dziennik żywieniowy do pobrania – wskazówki do prowadzenia

Przed konsultacją prowadź swój dziennik żywieniowego przez minimum 5 – 7 dni. Poniżej wskazówki dotyczące prowadzenia dziennika żywieniowego:

  • Zapisuj dokładnie WSZYSTKO co spożyłeś(aś) w ciągu całej doby – nawet jeśli będzie to coś tak małego jak np. cukierek, kilka orzechów, kawa, herbata.
  • Notuj ilość płynów wypijanych w ciągu dnia.Dokładnie notuj dodatki – ilość łyżeczek cukru, ilość mleka.
  • Zapisuj godzinę oraz miejsce spożywania posiłków.
  • Zapisuj gramaturę spożywanych posiłków – np. worek ryżu, 3 łyżki, płatków owsianych, jogurt owocowy 120 g. Jeżeli jest Ci ciężko określić gramaturę danego posiłku, to podaj ją w przybliżeniu, np. pół woreczka ryżu, 2 kotlety mielone, pół pomidora.
  • Obserwuj i zapisuj pracę przewodu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, gazy, luźny stolec (zapisuj, ile razy w ciągu dnia się wypróżniasz).
  • Zanotuj długość i rodzaj aktywności fizycznej w ciągu dnia. Oceń poczucie głodu przed posiłkiem w skali od 0 do 4:
0brak uczucia głodu
1mam ochotę coś przekąsić
2lekkie uczucie głodu
3głodny(a)
4bardzo głodny(a) – „jeśli szybko czegoś nie zjem, to zemdleję”