Domowe lody z banana – z 3 składników!

Lato w pełni, czemu więc nie przygotować domowych lodów? Lody z banana to przysmak nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Robi się je błyskawicznie, a poza tym do ich przygotowania potrzebujesz tylko 3 składników. Poza tym to zdecydowanie zdrowsza opcja niż większość lodów z pólek sklepowych. Nie zawierają one sztucznych barwników, aromatów i cukru rafinowanego. Sprawdzi się więc także dla osób unikających nabiału lub będących na diecie wegańskiej.

Banany to świetne źródło między innymi potasu, poza tym mogą pomóc w regeneracji mięśni i regulacji zatrzymywania wody w organizmie. Ćwiczenia to jeden z głównych przyczyn obniżenie poziomu potasu, dlatego po intensywnej sesji na siłowni kluczowe jest spożywanie pokarmów bogatych w potas, takich jak np. banany lub domowe

lody bananowe.

Składniki na lody z banana:

  • 3 średnio dojrzałe banany (zbyt dojrzałe będą miała zbyt miękką konsystencję)
  • ulubione masło orzechowe
  • pół tabliczki gorzkiej czekolady + łyżeczka oleju kokosowego
  • posiekane orzeszki ziemne do obtoczenia (opcjonalnie)

Lody z banana – sposób wykonania:

Banany obierz i przekrój na pół. Do każdej części wbij drewniany patyczek do lodów lub (taka jak ja) długą wykałaczkę. Banany umieść z zamrażalce na conajmniej 1 godzinę. Po tym czasie każdą połówkę zamrożonego banana zanurz w maśle orzechowym. Ja robiłam to bezpośrednio w słoiku. Nadmiar masła delikatnie obetrzyj o brzeg słoika. Warstwa powinna być dosyć cienka. Znów umieść banany do zamrażalnika na czas przygotowania polewy z czekolady.

lody z banana

Lody z banana – inne dodatki

Do przygotowania domowych lodów z banana można wykorzystać również inne, ulubione dodatki. Gorzką czekoladę można zastąpić na przykład białą lub mleczną. Będzie to mniej zdrowa wersja, ale dzięki temu zyskamy zupełnie inny smak. Masło orzechowe możemy zastąpić jogurtem lub karmelem zrobionym z daktyli. Jako posypkę możemy wykorzystać dowolne, ulubione orzechy, które wystarczy drobno posiekać. Dobrze sprawdzą się też wiórki kokosowe, nasiona chia czy nasiona konopii.