Zdrowe nawyki dla ciała, umysłu i duszy.

Ciągle mierzymy się z dziwnym czasem pandemii. Bez wątpienia wpłynęło to niezbyt korzystnie na samopoczucie psychiczne wielu z nas. Odbieramy wszystko bardziej emocjonalnie, czujemy strach, niepewność. Jest to czas, w którym szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o siebie. Jeśli Ty też czujesz się źle, to dobrym pomysłem będzie w pierwszej kolejności zaspokojenie podstawowych potrzeb Twojego ciała, umysłu i duszy.

To podstawa. Jako człowiek składamy się z wielu elementów, i zadbanie o każdy z nich zapewni nam dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Poniżej przedstawiam 12 zdrowych nawyków, których wprowadzenie w życie pozwoli Ci zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Dla ciała

 • zadbaj o dobrą jakość snu
 • nawadniaj się
 • jedz prawdziwe, nieprzetworzone jedzenie
 • ruszaj się codziennie

Najpierw zajmij się swoim ciałem. Czy dobrze się wysypiasz? Dobra jakość snu to podstawowy element zdrowia, który często ignorujemy. Być może masz jeszcze zawsze coś do zrobienia i szkoda Ci czasu, aby położyć się spać wcześniej. Może masz problem z zaśnięciem, bo martwisz się czymś albo zwyczajnie za dużo myślisz. A zła jakość snu jest bezpośrednio związana z zaburzeniami psychicznymi.

Jeśli nie sypiasz zbyt dobrze, praca nad poprawą jakości snu jest świetnym punktem wyjściowym, od którego możesz zacząć dbanie o siebie. Dobry sen zapewni Ci lepszy humor i nieskończone korzyści zdrowotne, takie jak: redukcja stresu, poprawa funkcjonowania mózgu (lepsza koncentracja, pamięć), obniżenie ciśnienia krwi czy wzmocnienie odporności, której teraz jeszcze bardziej potrzebujemy.

Kolejny punkt – czy pijesz wystarczająco dużo wody? Woda, podobnie jak sen, jest podstawowym elementem do prawidłowego funkcjonowania dla naszego ciała. Picie wody poprawia funkcje mózgu, zwiększa poziom energii oraz polepsza nastrój. Czy czytając ten artykuł, masz w zasięgu ręki wodę? Kiedy ostatnio wypiłeś łyk? Dobrym pomysłem jest trzymanie wody zawsze blisko siebie, może nawet w każdym pomieszczeniu do którego wchodzisz w ciągu dnia?

Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, aby jeść prawdziwe jedzenie każdego dnia. Co to jest prawdziwe jedzenie? To takie, które jest w takiej formie, jaką daje nam natura np. warzywa, owoce, kasze, jajka, mięso itp. Takie jedzenie jest zdrowe i odżywcze. Zawiera niezbędne makroskładniki, witaminy, minerały i błonnik, których Twoje ciało potrzebuje aby dobrze funkcjonować. W obecnych czasach niezwykle łatwo jest sięgnąć po przetworzone produkty takie jak słodycze, czipsy, fast-foody, gotowe dania. Sklepy są nimi przepełnione, bo są one wygodne, szybkie i smaczne. Jednak takie produkty nie zapewniają Twojemu ciału tego, czego ono potrzebuje.

Kolejny fundamentalny nawyk to ruszanie swojego ciała codziennie, chociaż przez 15 minut. Jeśli nie czujesz się najlepiej, to zapytaj siebie: czy poruszałeś się ostatnio: ćwiczyłeś, tańczyłeś, jeździłeś na rowerze? Jesteśmy istotami energetycznymi i często kumulujemy swoje emocje właśnie w ciele. Poruszanie się pozwala Twojemu ciału zużyć energię i uwolnić wszystko, co zostało w nim zatrzymane. Pomoże Ci to też lepiej spać. Jeśli nie masz zupełnie motywacji, to chociaż pójdź na spacer lub poruszaj się podczas oglądania czegoś, co lubisz.

Dla umysłu

 • prowadź dziennik i zapisuj w nim swoje emocje / przemyślenia / obawy
 • ogranicz media i technologię
 • zadbaj o pozytywne afirmacje i budujący dialog wewnętrzny
 • prowadź dziennik wdzięczności

Codzienne zapisywanie swoich myśli i emocji to świetny sposób na autorefleksję i przyjrzenie się sobie. Usiądź i opisz wszystkie Twoje obawy i niepewności. Nie oceniaj. Wyrzuć to, co na prawdę masz w środku i pisz dotąd, aż nie będziesz mieć nic więcej do powiedzenia. Zawsze lepiej przyjrzeć się swoim obawom i emocjom niż ich unikać. W ten sposób będzie Ci łatwiej zrozumieć o co Ci chodzi. Z tego punktu łatwiej będzie Ci też zadecydować, co z tym zrobić. Czy jest to coś na co masz realny wpływ lub co możesz zmienić? Jeśli tak, to jakie kroki powinieneś podjąć aby to zrobić? Jeśli nie masz na coś wpływu, to czy możesz to zaakceptować albo odpuścić?

Wielu z nas zbyt dużo czasu poświęca na bezmyślne przewijanie kolejnych stron internetowych, oglądanie filmów na YouTube czy przeglądanie Instagrama czy Facebooka. Łatwo jest w ten sposób dopuścić do sytuacji, kiedy wszystkie zewnętrzne historie wpływają na to, co dzieje się w Tobie. Nie bierz na siebie dodatkowego bagażu emocjonalnego. Dobrym pomysłem może być ustawienie blokady na telefonie albo ustawianie sobie limitu czasowego na korzystanie z tego rodzaju rzeczy. Na minimum dwie godziny przed pójściem spać, całkowicie zrezygnuj z korzystania z urządzeń emitujących światło niebieskie, bo zaburza to w bardzo dużym stopniu jakość snu. Czas przed pójściem spać poświęć na relaksację, odpoczynek i przygotowanie do snu.

Czasem o tym zapominamy, ale to my sami wybieramy nasze myśli. Nasze myśli są potężne, bo wpływają na nasze słowa i emocje, emocje wpływają na nasze czyny, a czyny kształtują nasze życie. Nie oznacza to, że nigdy nie powinieneś mieć negatywnych myśli. Bądź jednak ich świadomy i wybieraj takie, które karmią Cię miłością i pozytywnym nastawieniem do siebie. Mów do siebie słowa takie jak: „Jestem bezpieczna.”, „Jestem silny”, „Jestem kochana”. Pozytywne afirmacje możesz zapisać na kartce i trzymać w zasięgu wzroku lub w telefonie, tak abyś zawsze mógł do nich wrócić. Im częściej będziesz powtarzał sobie pozytywne rzeczy, tym szybciej w nie uwierzysz i staną się Twoją rzeczywistością.

Codziennie praktykuj wdzięczność za to, co już masz. Nieważne na jakim etapie życia jesteś lub w jakim miejscu się znajdujesz, zawsze istnieje coś, za co można być wdzięcznym. Masz wybór, żeby skupiać się na tym co masz, zamiast na tym czego Ci brakuje. Czujemy się bardziej szczęśliwi i pełni, kiedy skupiamy się na tym co posiadamy w swoim życiu. Wyrażanie wdzięczności jest proste. Wybierz porę w ciągu dnia np. przed pójściem spać, i zapisz kilka rzeczy, za które czujesz wdzięczność.

Dla duszy

 • medytuj lub praktykuj uważność
 • pamiętaj o kontakcie z innymi i budowaniu dobrych relacji
 • wyrażaj swoją kreatywność
 • bądź dla siebie uprzejmy i dobry

Zadbaj o siebie od wewnątrz poprzez medytację i praktykowanie uważności, co pomoże Ci nawiązać połączenie ze swoją duszą. Może to być też każda inna czynność, która przybliża Cię do siebie jak np. kontakt z naturą, spacer z psem. Medytacja pozwala odciąć się od umysłu i emocji które przeżywamy na co dzień i spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Twoje prawdziwe wnętrze jest silne i bardzo stabilne. Jednocześnie jest bardzo ciche, ale zawsze obecne. Umysł jest bardzo głośny i zawsze przyciąga naszą uwagę. Dusza jest cicha i często zapominamy się w nią wczuć. Więc weź głęboki oddech teraz i pamiętaj że żyjesz – to jest cud. Rozkoszuj się tym, że po prostu jesteś.

Połączenie z innymi ludźmi jest niezbędne dla naszej duszy. Pragniemy być widziani, podziwiani, potrzebujemy gdzieś należeć. Pragniemy połączenia, zrozumienia i wsparcia innych. Pragniemy miłości. To wszystko są elementy bycia człowiekiem i powinniśmy o tym pamiętać. Bez tych rzeczy nasze życie jest puste. Możesz mieć wszystkie bogactwa tego świata, ale jeśli nie masz nikogo, z kim mógłbyś się tym podzielić, Twoje życie staje się smutne. Potrzebujemy miłości i połączenia, zwłaszcza w obecnych czasach.

Kolejnym krokiem jest kreatywne wyrażanie siebie. Pozwala to Twojemu umysłowi skupić się i intuicyjnie wyrazić to, co na prawdę w sobie masz. Człowiek jest stworzony aby tworzyć. Nie ważne w jakiej dziedzinie czy kategorii. Może to być śpiewanie, taniec, gotowanie czy pomysłowe rozwiązywanie problemów. Kreatywność napełnia naszą duszę. Nie musisz wcale być dobry w tym, co robisz. W kreatywności chodzi o wyrażenie siebie i po prostu dobrą zabawę.

I na koniec – bądź dobry i wyrozumiały dla siebie. Często jesteśmy dla siebie zbyt surowi. Narzucamy sobie zbyt dużą presję, bo na przykład jesteśmy perfekcjonistami. Miewamy zbyt wysokie wymagania, bo czujemy się niepewnie czy niewystarczająco dobrzy. Prawda jest jednak taka, że sami dla siebie jesteśmy najczęściej najgorszymi krytykami. Budowanie lepszej relacji ze sobą zaczyna się od dawanie miłości sobie. Traktuj siebie z dobrocią i współczuciem, jakbyś był swoim najlepszym przyjacielem. To Ty spędzisz ze sobą resztę Twojego życia, więc zawsze powinieneś być swoim największym wsparciem. Zacznij w siebie wierzyć, zachęcaj siebie do działania, daj sobie miłość i wsparcie którego tak bardzo pragniesz. Im częściej praktykujesz miłość do siebie, bycie dla siebie miłym i wybaczanie sobie, tym szybciej zdasz sobie sprawę jak wartościowy jesteś, właśnie taki jaki jesteś. I jeśli uda Ci się to na prawdę poczuć, zaczniesz żyć w harmonii ze swoją duszą.

Poniżej lista 12 zdrowych nawyków dla ciała, umysłu i duszyPOBIERZ

A Ty jak się teraz czujesz? Co robisz aby o siebie zadbać? W jaki sposób radzisz sobie z tym dziwnym czasem? Podziel się w komentarzach, może kogoś zainspirujesz.