Skurcze mięśni – 6 najczęstszych przyczyn

Komu choć raz towarzyszyły skurcze mięśni ten wie, jak nieprzyjemne jest to uczucie. Warto znaleźć ich przyczynę i postarać się ją wyeliminować, aby pozbyć się tej uciążliwej i przynoszącej dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu dolegliwości. Do najczęstszych przyczyn pojawiania się skurczów mięśni zaliczamy:

Niedobór elektolitów

Jest to najczęściej występująca przyczyna występowania skurczy mięśni. Niedobór elektrolitów, a zwłaszcza magnezu i potasu, może prowadzić do skurczów mięśni. W przypadku wapnia z kolei, jego nadmiar może wywoływać skurcze mięśni. Często ten problem dotyczy osób z refluksem lub zaburzoną pracą żołądka. Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni, a ich niedobór może zaburzać równowagę elektrolitową organizmu. Jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda sytuacja u Ciebie, możesz wykonać w laboratorium tzw. jonogram. Wyniki powinny być mniej więcej w środku normy laboratoryjnej.

Nadmierna aktywność fizyczna i zmęczenie mięśni

Intensywne ćwiczenia fizyczne lub wykonywanie powtarzających się ruchów nóg, zwłaszcza bez odpowiedniej rozgrzewki i wcześniejszego rozciągania, mogą doprowadzić do skurczów mięśni. Wykonywanie długotrwałych, intensywnych treningów lub niewłaściwa ich technika mogą prowadzić do przeciążenia mięśni, co z kolei może skutkować ich skurczami. Nadmierny wysiłek fizyczny, długotrwałe stanie w jednej pozycji lub przemęczenie mięśni również mogą być ich przyczyną.

Skurcze mięśni a odwodnienie

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może prowadzić do skurczów mięśni. Woda odgrywa istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej równowagi elektrolitowej i właśnie pracy mięśni.

Niedobór składników odżywczych

Niedobór niektórych składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B, również wpływ na funkcjonowanie mięśni, a ich niedobór prowadzić może do powstawania skurczów.

Przyjmowane leki

Niektóre leki, zwłaszcza te obniżające ciśnienie krwi lub zmniejszające poziom cholesterolu, jako skutek uoczny ich działania mogą powodować pojawianie się skurczów mieści.

Zaburzenia neurologiczne

Niektóre zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy uszkodzenia nerwów, mogą powodować skurcze.