Prawidłowe nawodnienie ciała

W okresie wysokich temperatur powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowe nawodnienia ciała, bo jest ono jednym z najważniejszych elementów dla utrzymania zdrowia, a codzienne picie wystarczającej ilości płynów jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. 

Do czego potrzebujemy płynów?

Prawidłowe nawodnienie każdego dnia ma kluczowe znaczenie z wielu powodów. Nasze ciało składa się głównie z wody i jest ona potrzebna do prawidłowego przebiegu wielu ważnych procesów biochemicznych. W wodzie rozpuszczone są elektrolity, witaminy, minerały i związki, które powstają podczas procesów metabolicznych. Począwszy od naszego układu krwionośnego, który dostarcza glukozę, tlen i składniki odżywcze do komórek, po nerki, które pozbywają się niepotrzebnych produktów przemiany materii – w każdym z tych narządów, do ich funkcjonowania niezbędna jest woda. 

Woda pomaga również regulować temperaturę ciała, utrzymywać odpowiednie nawilżenie stawów, skóry i oczu. Wspiera ona procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych (jest głównym składnikiem soków trawiennych), bierze udział w transporcie enzymów i hormonów w ciele, wspiera detoks, zapobiega infekcjom i pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Dobre nawodnienie poprawia również jakość snu, funkcje poznawcze oraz pozytywnie wpływa na nastrój.

Prawidłowe nawodnienie – dlaczego musimy o tym pamiętać?

prawidłowe nawodnienie

Prawidłowe nawodnienie jest niezwykle ważne, gdyż nawet nieznaczne odwodnienie organizmu może spowodować wiele dolegliwości takich jak: bóle i zawroty głowy, letarg czy słabszą koncentrację. Pierwszym objawem odwodnienia jest uczucie pragnienia oraz suchość w ustach. W dłuższej perspektywie odwodnienie może powodować zaparcia i przyczyniać się do infekcji dróg moczowych czy tworzenia się kamieni nerkowych. Regularne nawadnianie ciała każdego dnia może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Prawidłowe nawodnienie – ile wody powinniśmy wypijać?

Według przyjętych norm osoby dorosłe średnio powinny wypijać od 1,5 – 2 litrów płynów dziennie. Dzieci potrzebują nieco mniej płynów i powinny dostarczać około 1,2 -1,6 litra na dzień, ale gdy osiągną wiek nastoletni, ich wymagania są podobne jak dla osób dorosłych. Możemy również wyliczyć swoje własne zapotrzebowanie na wodę korzystając z przelicznika: 30 ml na każdy kilogram masy ciała, na dzień. Jeśli np. osoba waży 60 kg, to zgodnie z wzorem jej zapotrzebowanie na wodę wynosi 60 x 30 ml = 1800 ml płynów (1,8 litra na dzień).

Oprócz wieku, zapotrzebowanie na płyny różni się w zależności od poziomu aktywności fizycznej czy klimatu, w którym żyjemy. Im wyższe temperatury na zewnątrz i bardziej się pocimy, tym więcej wody potrzebujemy. Najlepiej jest po prostu pamiętać o codziennym, regularnym nawadnianiu się, aby nie dopuścić do odwodnienia. 

Czym najlepiej nawadniać ciało?

Najlepszym płynem do nawadniania ciała jest oczywiście woda. Najlepiej sięgać jest po wodę wysoko lub średnio mineralizowaną, aby dostarczyć wraz z nią niezbędnych do nawodnienia elektrolitów. Jeśli stawiamy na zwykłą wodę, warto dodać do niej szczyptę soli kłodawskiej lub himalajskiej lub gotowe elektrolity w formie proszku. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami smaku czystej wody, do nawodnienia ciała możemy również przygotowywać wody aromatyzowane ziołami, owocami lub warzywami (cytryny, jagody, plasterki pomarańczy, mięta lub świeży ogórek). Dobrym wyborem będą także różnego rodzaju zupy, kremy warzywne, koktajle czy herbaty.

Najlepiej trzymać się jednak z daleka od napojów słodzonych i zbyt dużej ilości soków owocowych, ponieważ dostarczają one dużej ilości cukru, co może szkodliwie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Podsumowanie

Prawidłowe nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i sprawia, że nasz organizm będzie funkcjonował najlepiej, nie tylko pod względem wszystkich zachodzących w nim procesów metabolicznych, ale także utrzymania wysokiego poziomu koncentracji. Najlepszą radą jest trzymanie w pobliżu butelki lub bidonu z wodą, aby każdego dnia, regularnie uzupełniać poziom płynów i zapobiegać odwodnieniu.