Płukanie ust olejem (ssanie oleju)

Jeśli chcesz pozbyć się toksyn z organizmu, mieć zdrowe dziąsła, gardło i zatoki, a także piękną skórę, to czas zacząć stosować w swojej porannej rutynie czynność zwaną ssaniem oleju.

Ssanie oleju – skąd pochodzi metoda?

Ta prosta, ale niezwykle pozytywnie wpływająca na funkcjonowanie całego naszego organizmu metoda, nie jest żadnym nowym odkryciem. Ma ona ponad 5000 lat i oryginalnie wywodzi się z tradycji Ajurwedyjskiej. Ajurweda to starożytna wiedza, która podchodzi do człowieka i jego ciała w sposób holistyczny (całościowy).

W obecnych czasach, kiedy na każdym kroku spotykamy się z coraz większą ilością chorób cywilizacyjnych, przetworzonych produktów żywnościowych, stosowania coraz większej liczby leków, które mają nieskończenie długą listę skutków ubocznych, powrót do natury staje się dla nas czymś naturalnym. Coraz chętniej wracamy do starych, naturalnych metod leczenia naszego ciała i w sposób świadomy ograniczamy stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych.

Ssanie oleju wpływa korzystnie na stan naszej jamy ustnej

Według Ajurwedy, stan naszej jamy ustnej ma największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych. Każdy z nas codziennie szczotkuje zęby, ale podczas tej czynności usuwamy zaledwie około 60 procent niechcianych bakterii. Poza tym samo szczotkowanie nie dezynfekuje naszej jamy ustnej nawet w 10 procentach. To powoduje, że wszystkie pozostałości niechcianych resztek pokarmowych stają się pożywką dla różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów, a to z kolei powoduje powstawanie schorzeń jamy ustnej i co za tym idzie, całego organizmu.

Podczas ssania oleju, trafia on w każdy zakątek jamy ustnej i „zbiera” wszystko czego chcemy się pozbyć. Dzięki temu mamy gwarancję, że nasza jama ustna jest rzeczywiście odpowiednio wyczyszczona, odkażona i wolna od toksyn.

Ssanie oleju wpływa korzystnie na stan całego organizmu

Stan jamy ustnej wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego  naszego organizmu. Stosując np. olej kokosowy czy sezamowy, które mają wspaniałe właściwości detoksykacyjne, poprawiamy nie tylko stan naszych zębów i dziąseł, ale również całego naszego ciała. Dzięki regularnemu powtarzaniu czynności ssania oleju (płukania ust olejem) wzmacniamy nasz układ limfatyczny i immunologiczny, a to przynosi nam wiele korzyści i skutkuje między innymi tym, że:

 • Zwiększa nam się poziom energii i witalności
 • Nasza skóra oczyszcza się
 • Poprawia nam się jakość snu
 • Zmniejsza się częstotliwość bóli głowy i migren
 • Zmniejszają się objawy alergii
 • Oczyszczają nam się zatoki
 • Nasze zęby w naturalny sposób stają się bielsze
 • Mamy świeższy oddech

Codzienne, regularne ssanie oleju działa detoksykująco i antybakteryjnie na naszą jamę ustną i tym samym na cały nasz organizm. Płukane jamy ustnej oczyszcza ją z niepożądanych mikroorganizmów, poprzez otaczanie bakterii membraną z tłuszczu, przez co bakterie zostają „uwięzione” i podczas wypluwania oleju po zakończonej czynności, mamy gwarancję, że pozbywamy się ich na dobre. Nasz organizm zostaje również odciążony z toksycznych substancji. Olej w połączeniu z naszą śliną, aktywuje enzymy odpowiedzialne za pochłanianie toksyn, dzięki czemu nasze ciało w naturalny sposób może powrócić do prawidłowego funkcjonowania. Poprzez zredukowanie ilości niepożądanych bakterii w jamie ustnej, nie dostają się one do naszego krwioobiegu, przez co chronimy nasze serce, bo jak zostało udowodnione naukowo, infekcje zębów i dziąseł są jedną z przyczyn chorób serca.

Jaki olej wybrać?

ssanie oleju

Zgodnie z tradycją Ajurwedy, do ssania (płukania ust) wykorzystuje się nierafinowany (zimno-tłoczony) olej kokosowy lub olej sezamowy, ponieważ właśnie te oleje mają najsilniejsze właściwości oczyszczające, rozgrzewające i przeciwzapalne. Kolejnym rodzajem oleju, który ma niesamowite właściwości, i według ukraińskiego onkologa dr F. Karacha, jest najbardziej polecany do tej metody, jest olej słonecznikowy (nierafinowany, najlepiej ekologiczny).

Olej kokosowy – słynie z właściwości silnie odkażających, przeciwzapalnych i antybakteryjnych, a dodatkowo wybiela nasze zęby

Olej słonecznikowy – ma silnie działanie detoksykujące naszą jamę ustną i cały nasz organizm

Olej sezamowy – działa rozgrzewająco, oczyszczająco i przeciwzapalnie

Ssanie oleju – krok po kroku

Od czego zacząć stosowanie tej czynności w porannej rutynie? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki krok po kroku.

Krok po kroku

 • Nabierz i weź do ust 1 płaską łyżkę oleju np. kokosowego (inne oleje również się do tego nadają)
 • Wykonuj ruchy buzią tak jak podczas płukania zębów po ich umyciu – olej powinien dostać się w każdy zakątek jamy ustnej, wraz z gardłem i migdałkami
 • Wykonuj czynność przez 15-20 minut, po tym czasie olej zmieni barwę na bardziej mleczną
 • Wypluj olej (pamiętaj żeby go nie połykać!). Podczas płukania zebrały się w nim wszystkie niechciane bakterie i toksyny.)
 • Przepłucz dokładnie jamę ustną czystą wodą, a następnie wyszczotkuj zęby
 • Czynność wykonuj codziennie rano, po przebudzeniu i ewentualnie wieczorem, przed pójściem spać
 • Aby uzyskać najwięcej korzyści powtarzaj czynność regularnie

Skutki uboczne

Na pewno każdy zastanawia się, czy istnieją jakieś skutki uboczne płukania ust olejem? Otóż nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, a jedynie same korzyści. W związku z tym na co czekać? Naprawdę warto zacząć stosować tę metodę i zyskać dzięki temu jeszcze lepsze zdrowie i dobre samopoczucie.