Piramida zdrowia

Czy zastanawiałeś się kiedyś co tak naprawdę kształtuje Twoje zdrowie? Czy istnieje coś ważniejszego niż jedzenie które spożywasz? Tak! Piramida zdrowia Najzdrowiej, również uwzględnia zdrową dietę, ale zawiera dużo ważniejsze filary, o które należy zadbać. Nawet najzdrowsza dieta i najlepszej jakości suplementy nie przyniosą Ci korzyści, jeśli nie zadbasz o podstawy.

Piramida zdrowia – Najzdrowiej.com

Styl życia

Najważniejszym filarem zdrowia i dobrego samopoczucia jest zdrowy styl życia. Co to oznacza? To przede wszystkim zachowanie rytmu około dobowego, czyli chodzenie spać przed 22.00 i wstawanie wraz ze wschodem słońca, spędzanie czasu na łonie natury, ograniczanie stresu do minimum, codzienne wybory związane z tym czym karmisz swój umysł, gdzie i w jaki sposób spędzasz wolny czas, jakość i długość Twojego snu, codzienna aktywność fizyczna i balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Te wszystkie elementy stanowią podstawę do tego, aby móc cieszyć się zdrowiem. Jeśli chcesz zacząć o siebie dbać, to zacznij od podstaw. Co najważniejsze, to nic nie kosztuje! Wszystkie te elementy dostępne są zupełnie za darmo. Wystarczy że zaczniesz od np. codziennego, wcześniejszego kładzenia się spać, a rano po obudzeniu spojrzenia na słońce, zamiast w telefon komórkowy.

Emocje

Emocje towarzyszą nam każdego dnia i przybierają bardzo różne barwy. To nasze drogowskazy pokazujące, w którym kierunku podążamy w swoim życiu. Nie lubię kiedy przykleja się im etykiety dobre lub złe. Tak na prawdę emocje to po prostu różne odcienie tego, co dzieje się w środku nas. Zatrzymaj się i zauważ je. Spróbuj odczytać co Ci chcą powiedzieć. Czując frustrację czy smutek możesz odczytać zupełnie co innego niż kiedy jesteś radosny i pełen entuzjazmu.

Według mnie naturalnym stanem bycia człowieka jest poczucie spokoju i szczęścia. Każda trudniejsza i mniej przyjemna emocja podpowiada nam, że prawdopodobnie zeszliśmy ze swojej ścieżki. Należałoby zastanowić się jak na nią wrócić, poszukać rzeczy za które jesteśmy wdzięczni i zacząć jeszcze raz.

Relacje

piramida zdrowia
Bliskie relacje – ważny element zdrowia

Bez dobrych relacji w swoim życiu, nie będziesz zdrowy. Człowiek jest istotą która potrzebuje relacji z innymi aby przetrwać. Ostatnie czasy dały nam namacalny dowód na to, jak izolacja od innych ludzi negatywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i tym samym pogarsza jakość naszego życia.

Ważne aby pielęgnować wartościowe relacje w swoim życiu, ale też zastanowić się, które nam nie służą lub ściągają nas w dół. To tylko i wyłącznie nasz wybór które kontynuujemy, mimo że nam nie służą, a które zaniedbujemy, choć dają nam dużą wartość. Ważne jest też, aby pamiętać o nie zrzucaniu odpowiedzialności na kogoś, że nie jest taki jak byśmy chcieli żeby był i przypisywaniu temu powodu naszego nieszczęścia. To jaki ktoś jest, to jego sprawa. Po naszej stronie leży decyzja czy akceptujemy daną osobę i jej zachowania czy nie. A odpowiedzialność za nasze samopoczucie ponosimy my sami.

Dieta

Podstawą, jeśli chodzi o dietę sprzyjającą zdrowiu, jest jedzenie prawdziwego, nieprzetworzonego jedzenia. Jakie produkty zaliczamy do tych prawdziwych? W skrócie to to, co dała nam natura. Wybieraj produkty lokalne, sezonowe, świeże. Jeśli wybierasz produkty sklepowe, to zawsze czytaj etykiety. Unikaj tych wysoko przetworzonych, pełnych dodatków i wypełniaczy, które maja długi skład i nazwy, których nie potrafisz przeczytać.

Według badań najzdrowsze diety jakie istnieją to dieta śródziemnomorska, dieta Paleo czy dieta Samuraja. Są to diety oparte o bogato odżywcze produkty, w większości wykluczające substancje antyodżywcze które nie służą naszemu zdrowiu.

Trawienie i wchłanianie

Prawidłowe trawienie i wchłanianie – element piramidy zdrowia

Nawet dostarczając swojemu ciału najwyższej jakości pokarmów, nie uzyskasz korzyści zdrowotnych, jeśli Twój układ pokarmowy nie działa prawidłowo. Zbyt mało dokwaszony żołądek, dysbioza jelitowa, zakażenia czy stany zapalne w obrębie układu pokarmowego sprawią, że jedzenie które dostarczysz nie będzie odpowiednio strawione, co z kolei uniemożliwi jego prawidłowy proces wchłaniania.

Zadbaj w swój układ pokarmowy, który jest naszym łącznikiem pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym, tak aby działał optymalnie. Wyrzuć ze swojej diety produkty które zaburzają jego pracę m.in. produkty przetworzone, cukier, alkohol czy tłuszcze trans. Wprowadź to, co go wspiera np. produkty fermentowane, odpowiednio dobrane probiotyki, prebiotyki, produkty bogate w błonniki i antyoksydanty jak warzywa czy owoce. I unikaj stresu, bo bardzo rozregulowuje on pracę układu pokarmowego.

Suplementy

Ostatnim elementem, który jest wisienką na torcie, jest indywidualnie dobrana suplementacja, oczywiście jeśli jest nam potrzebna. Czasem jest wręcz niezbędna, aby uzupełnić niedobory lub wspomóc organizm w powrocie do zdrowia. Należy jednak pamiętać, że większość substancji odżywczych i minerałów powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem, a suplementacja to tylko okresowe wsparcie.

Często spotykam się z sytuacjami, kiedy działamy zupełnie na odwrót i w pierwszej kolejności sięgamy po jakiś lek czy suplement i liczymy na to, że to załatwi to sprawę. Niestety nie istnieją drogi na skróty ani cudowne pigułki, które zapewnią Ci zdrowie. Podstawy już znasz!