Najgorsze produkty spożywcze dla mózgu

Mózg jest najważniejszym organem w naszym ciele. Dzięki niemu nasze serce bije, płuca oddychają, a wszystkie wewnętrzne układy funkcjonują prawidłowo. Dlatego tak ważne jest dbanie o optymalną pracę mózgu poprzez między innymi zdrową dietę. Istnieją produkty spożywcze, których konsumowanie pogarsza pracę mózgu, zmniejsza koncentrację i nastrój, a nawet może prowadzić do przedwczesnej demencji. Warto poznać te produkty i wyrzucić je ze swojej diety, aby temu zapobiec.

Poznaj najgorsze produkty spożywcze dla mózgu, mające na niego negatywny wpływ:

Słodkie napoje

Spożycie słodkich napojów takich jak napoje gazowane, energetyki czy soki nie tylko może doprowadzić do otyłości, ale także do cukrzycy typu 2 i chorób serca. Ma też negatywny wpływ na pracę mózgu. Wyższe stężenie poziomu cukry we krwi może również przyspieszyć demencję starczą, nawet u osób które nie mają cukrzycy. Głównym składnikiem wielu słodkich napojów jest syrop kukurydziany lub glukozowa-fruktozowy, który bogaty jest we fruktozę. Jej nadmierne spożycie, oprócz otyłości, może powodować nadciśnienie, wysoki poziom trójglicerydów we krwi, cukrzycę czy dysfunkcje tętnic. Najlepszą alternatywą dla słodkich napojów jest oczywiście woda, ale do nawadniania możesz włączyć też herbaty czy soki warzywne np. sok z selera, który dodatkowo ma wiele korzyści prozdrowotnych.

Węglowodany rafinowane

Do węglowodanów rafinowanych zaliczamy głównie cukier (sacharozę) i przetworzone produkty zbożowe, takie jak biała mąka. Mają ona zazwyczaj wysoki indeks i ładunek glikemiczny, powodując gwałtowne podniesienie poziomu glukozy we krwi po ich spożyciu. Produkty o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym wpływają szkodliwie na funkcje mózgu, poprzez wywoływanie stanu zapalnego hipokampu – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć, która jest również wrażliwa na działanie ośrodków głodu i sytości. Rozwiązanie? Wybieraj węglowodany o niskim indeksie i ładunku glikemicznym takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste czy strączki.

Co to jest indeks glikemiczny? Produkty/dieta o niskim i wysokim indeksie,  tabele, wskazówki | Health food, Workout food, Healthy food facts
Źródło: www.motywator.tv

Pokarmy bogate w tłuszcze trans

Tłuszcze trans, to rodzaj tłuszczów nienasyconych, które mają negatywny wpływ na pracę mózgu. Mimo ich naturalnego występowania w produktach zwierzęcych, problem stanowią tłuszcze trans produkowane przemysłowo w procesie uwodornienia olejów roślinnych. Możemy je znaleźć między innymi w wyrobach cukierniczych, margarynach do smarowania, ciastkach i innych sklepowych słodyczach. Tłuszcze trans wykazują działanie prozapalne, powodując pogorszenie zdrowia całego organizmu, w tym mózgu. O ile zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy tłuszczowe omegą-3 są wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, tak tłuszczów trans należy unikać. Postaw na zdrowe źródło tłuszczu takie jak tłuste ryby, nasiona lnu, nasiona chia czy awokado.

Żywność wysoko przetworzona

Żywność wysoko przetworzona to wszystkie produkty z długą listą składników, w tym wielu dodatków do żywności i konserwantów, najczęściej z dodatkiem cukru, niezdrowych tłuszczów i soli. Są to wszelkie dania gotowe, fast-foody czy sklepowe słodycze. Są one zwykle wysokokaloryczne, a jednocześnie nie mają dużej wartości odżywczej. Spożywanie takich produktów prowadzi do otyłości, a to z kolei potęguje stany zapalne i w następstwie uszkadza komórki mózgowe. Postaw więc na produkty naturalne i świeże takie jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, mięso i ryby.

Alkohol

najgorsze produkty spożywcze dla mózgu

Wśród kategorii „najgorsze produkty spożywcze dla mózgu” znajduje się również alkohol. Spożywany w rozsądnych ilościach może być przyjemnym dodatkiem, zaś konsumowany zbyt często bardzo negatywnie wpływa na pracę mózgu. Nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zmniejszenie objętości mózgu, zmiany metaboliczne i zakłócenia neuroprzekaźników, które są substancjami chemicznymi używanymi przez mózg do komunikacji. Szczególnie niebezpieczne w skutkach jest picie alkoholu przed snem, co często mylnie traktowane jest jako sposób na łatwiejsze zasypianie. W rzeczywistości picie dużej ilości alkoholu przed snem wiąże się z niską jakością snu, co może prowadzić do chronicznej jego deprywacji.

Ryby zanieczyszczone rtęcią

Wiele ryb, zwłaszcza tych długo żyjących i o dużych rozmiarach, z powodu zanieczyszczenia akwenów wodnych kumuluje w sobie duże ilości rtęci. Problem dotyczy też owoców morza. Po spożyciu produktów zanieczyszczonych rtęcią, rozprzestrzenia się ona po całym ciele, kumulując się głównie w mózgu, wątrobie i nerkach. U kobiet w ciąży również w łożysku i płodzie. Skutkiem zatrucia rtęcią są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i neuroprzekaźników oraz stymulacja neurotoksyn, co prowadzi do uszkodzenia mózgu. Mimo wszystko nie warto wyłączać całkowicie ryb ze swojej diety, bo są one dobrym źródłem białka, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy B12, cynku, magnezu i żelaza. Najlepiej wybieraj ryby mniejsze, ze sprawdzonego źródła, z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu.

Sztuczne słodziki

Słodziki bardzo często znajdziemy w bezcukrowych produktach spożywczych. Często sięgają po nie osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jako alternatywa cukru stołowego (sacharozy). Główny problem stanowi aspartam, który mimo iż jest dopuszczony jako dodatek do żywności, zawiera fenyloalaninę mającą zdolność przekraczania bariery krew-mózg i zaburzającą pracę neuroprzekaźników. Ponadto aspartam jest stresorem chemicznym i może zwiększać podatność mózgu na stres oksydacyjny.

Jeśli interesuje Cię dieta dla optymalnego funkcjonowania mózgu, zajrzyj tu: