Ketoza – pomaga spalić tłuszcz i nie tylko

Wśród większości ludzi panuje przeświadczenie, że aby schudnąć, trzeba się sporo poświęcić. Ograniczenie spożycia kalorii, zwiększenie aktywności fizycznej i ograniczenie spożycia tłuszczu są według większości osób kluczami do utraty wagi. Ale czy na pewno? Ile razy próbowałeś kontrolować swoją wagę, skrupulatnie licząc spożywane kalorie, a efekt nie do końca Cię zadowolił? I tak szybko jak zacząłeś nową dietę, tak szybko ją skończyłeś. Wynika to z faktu, że dla większości z nas jest to zwyczajnie trudne do wytrzymania długoterminowo. Odpowiedzią na to jest ketoza.

Obecnie wskaźnik otyłości w najbardziej rozwiniętych krajach jest wysoki. Dodatkowo istnieje coraz większe ryzyko chorób takich jak cukrzyca czy problemy z sercem. Naukowcy z niepokojem pracują nad tym, jak zmniejszyć apetyt i spowodować utratę wagi w zdrowy, zrównoważony sposób. Dieta ketogeniczna pojawiła się w ciągu ostatnich kilku dekad jedną z potencjalnych odpowiedzi na ten problem.

Chociaż istnieją pewne różnice w opiniach odnośnie diety ketogenicznej, to badania pokazują, że powoduje ona nie tylko utratę masy ciała. Przynosi także wiele innych korzyści zdrowotnych, takich jak np. zmniejszenie liczby markerów nowotworowych i cukrzycy.

Dieta ketogeniczna opiera się na jedzeniu pokarmów bogatych w naturalne tłuszcze. Jednocześnie spożywaniu tylko umiarkowanej ilości białka i prawie całkowitym ograniczeniu liczby spożywanych węglowodanów. Nawet jeśli nie masz dużo wagi do stracenia, wejście w stan ketozy może być korzystne z różnych innych powodów. Może być pomocne, jeśli na przykład masz niski poziom energii na co dzień. Doświadczasz wahań nastroju czy masz brak ostrości umysłowej (tzw. brain fog)? Ketoza również może Ci pomóc.

Co to właściwie jest ketoza?

Ketoza jest stanem metabolicznym organizmu, który powstaje w wyniku przestrzegania diety ketogenicznej. To tak najprościej. Ma to miejsce wtedy, kiedy glukoza z pokarmów węglowodanowych (np. ziaren, wszystkich źródeł cukru lub owoców) zostaje drastycznie ograniczona. Zmusza to nasze ciało do znalezienia alternatywnego źródła paliwa. W przypadku ketozy jest nim tłuszcz. Tłuszcze dietetyczne (szczególnie te nasycone) często źle nam się kojarzą. Zyskały one złą sławę, ponieważ długo panowało przekonanie, że wywołują przyrost masy ciała i choroby serca. Ale tłuszcz jest tak naprawdę drugim preferowanym źródłem energii dla naszego organizmu, gdy dostęp węglowodanów jest ograniczony.

Ponieważ wejście w stan ketozy wymaga drastycznego ograniczenia węglowodanów, całkowity lub przerywany post może w tym pomóc. Odpowiednio przeprowadzony – wywoływać stany ketozy. Post całkowity, który doprowadziłby do poziomu ketozy porównywalnego z dietą ketogeniczną, nie jest jednak łatwy do wytrzymania.

Glukoza jest wykorzystywana przez komórki jako szybkie źródło energii. W przypadku jej braku, ciało zaczyna spalać tłuszcz i zamiast tego wytwarza ketony. Gdy poziom ketonów we krwi wzrośnie do pewnego poziomu, przechodzi się w stan ketozy. Skutkuje to zwykle szybką i konsekwentną utratą masy ciała.

Ketoza – jak to działa? Krok po kroku

1. Stosując dietę ketogeniczną zużycie glukozy z węglowodanów zostaje znacznie ograniczone.
2. Zmusza to ciało do znalezienia alternatywnego źródła paliwa – w tym przypadku jest nim tłuszcz.
3. Przy braku dostępu glukozy, ciało zaczyna również spalać swój własny tłuszcz i zaczyna produkować ketony.
4. Gdy poziom ketonów we krwi wzrośnie do odpowiedniego poziomu, organizm wchodzi w stan ketozy.
5. Ten stan powoduje szybką i konsekwentną utratę masy ciała, aż do osiągnięcia zdrowej, stabilnej sylwetki.

Podsumowując: złożony proces ketozy ma miejsce, gdy wątroba rozkłada tłuszcz na kwasy tłuszczowe i glicerol w procesie zwanym beta-oksydacją. Istnieją trzy podstawowe typy ciał ketonowych, które są cząsteczkami rozpuszczalnymi w wodzie wytwarzanymi w wątrobie: acetooctan, beta-hydroksymaślan i aceton.

Ciało następnie rozkłada te kwasy tłuszczowe na bogatą w energię substancję zwaną ketonami, które krążą w krwioobiegu. Cząsteczki kwasu tłuszczowego rozkładają się w procesie zwanym ketogenezą. Powstaje w niej specyficzna substancja ketonowa zwana acetooctanem. Dostarcza ona energię wszystkim komórkom, które posiadają mitochondria (a więc prawie wszystkim komórkom w naszym ciele).

Efekt?

Efektem końcowym jest brak zasilania z krążących ketonów (które są czasami nazywane ciałami ketonowymi). Następuje zmiana metabolizmu w taki sposób, że organizm zaczyna wykorzystywać swój własny, zgromadzony tłuszcz jako paliwo. Stajesz się więc „maszyną do spalania tłuszczu”.

Celem diety ketogenicznej jest utrzymanie Cię w tym spalającym tłuszcz metabolicznym stanie ketozy. Osiąga się to poprzez przestrzeganie diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów (tylko 10-15 g dziennie). Należy też pamiętać o wysokiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie umiarkowanej ilości białka (przyjmuje się 1g na 1 kg masy ciała). Produkty takie jak chleb, płatki zbożowe, przetworzone przekąski i napoje słodkie są zatem niedopuszczalne. Tłuściejsze produkty, takie jak masło, wołowina, ryby, a także warzywa nieskrobiowe, zajmują główne miejsce. Zapewniają one większość dziennych kalorii (70 – 80 procent).

ile powinna trwać ketoza

Jak długo powinna trwać ketoza? Będzie to zależeć od kilku czynników, w tym od tego, jak ściśle ograniczysz spożycie węglowodanów. Zależeć też będzie od pewnych zmiennych, które są głównie poza twoją kontrolą. Należą do nich genetyka, historia medyczna, skład ciała i potrzeby energetyczne. Jeśli konsekwentnie jesz potrawy bogate w tłuszcz, możesz osiągnąć wyniki już w ciągu kilku tygodni.

Objawy ketozy

Rozpoczęcie diety ketogenicznej różni się od większości innych diet. Nawet od wielu popularnych diet o niskiej zawartości węglowodanów. Dzieje się tak, ponieważ ketoza wiąże się ze znaczną zmianą metabolizmu. Większość ludzi uważa, że ​​okres około 3-4 tygodni na dostosowanie jest wystarczający. Po tym czasie doświadczą mniej negatywnych objawów związanych z wczesnymi stadiami.

Wchodząc w ketozę często obserwuje się pewne niepożądane objawy w ciele. Zostały one nazwane przez niektórych „grypą ketonową”. Wdrożenie diety ketogenicznej może na początku stanowić wyzwanie. Organizm adaptuje się do nowych warunków i jest to dla niego pewnego rodzaju obciążenie. Mogą one utrzymywać się przez 1–2 tygodnie (lub dłużej), ale zwykle ustępują z czasem. Objawy zwykle zmniejszają się, gdy twoje ciało przyzwyczai się do ketozy.

Okres adaptacji

Poniżej to, czego w okresie adaptacji możesz doświadczyć:

 • Zmęczenia i niskiego poziomu energii pomimo dobrego snu
 • Problemów ze snem
 • Zwiększonego pragnienia
 • Problemów trawiennych, takich jak zaparcia lub wzdęcia z powodu zatrzymywania wody (szczególnie po większej ilości węglowodanów)
 • Osłabienia podczas treningów i gorszej regeneracji
 • Obniżenia nastroju i ogólnego rozdrażnienia
 • Bóli głowy
 • Utraty libido
 • Nieświeżego oddechu

Większość tych objawów występuje „w głowie”. Są one spowodowane przez mózg. Każda zdrowa komórka w Twoim ciele, może czerpać energię z jednego z trzech źródeł. Należą do nich: glukoza, ciała ketonowe i kwasy tłuszczowe (przez krótki okres czasu). Wyjątek stanową komórki mózgowe. Twój mózg nie może wykorzystywać kwasów tłuszczowych, ponieważ nie przekraczają one bariery krew-mózg (BBB). Gdy ograniczysz spożycie glukozy i zanim wątroba zacznie wytwarzać duże ilości ciał ketonowych (które są w stanie pokonać barierę krew-mózg), Twój mózg „myśli”, że zaczyna brakować mu paliwa. Prowadzi to do co najmniej kilku dni nieprzyjemnych skutków ubocznych tzw. grypy ketonowej.

Korzyści jakie uzyskasz

Teraz, gdy wiesz już jak może wyglądać początkowa faza diety ketogenicznej, jest też dobra wiadomość. Z czasem zauważysz poprawę w wielu aspektach zdrowotnych, a także zmniejszy Ci apetyt. Poniżej kilka pozytywnych oznak potwierdzających, że skutecznie wchodzisz w ketozę:

 • Utrata masy ciała (może to nastąpić szybko z powodu utraty wody i tłuszczu)
 •  Zmniejszone poczucie głodu i mniejszy apetyt. Możesz zauważyć, że możesz pościć dłużej i odczuwasz mniejszą chęć na jedzenie.
 •  Potencjalnie poprawiony poziom energii, koncentracji i sprawności umysłowej (szczególnie po pewnym czasie). Początkowo może się zdarzyć coś przeciwnego, ale wtedy nie powinieneś się zbytnio tym przejmować. Jest to stan przejściowy.

Według większości ekspertów od diety ketogenicznej, technicznie ketoza odżywczaa jest definiowana przez poziomy ketonów w surowicy. Czyli ilość ketonów we krwi, które mieszczą się między 0,5 a 3,0 mmol/L (5-30 mg/dl). Niektórzy uważają, że 1,5 – 3 mmol / L to „optymalna ketoza”, która może przyczynić się do największej utraty wagi. Możesz eksperymentować z różnymi ilościami węglowodanów, aby zobaczyć, jak wpływa to na poziom ketonów. Ale zawsze staraj się pozostać w ketozie odżywczej (0,5 do 3,0 mmol/L), o ile masz na niej dobre samopoczucie. Staraj się sprawdzać to każdego dnia, przynajmniej na początku, kiedy Twój organizm adaptuje się do nowego metabolizmu.

Jak sprawdzić czy jesteś w ketozie

Możesz być pewien, że jesteś w stanie ketozy, mierząc ketony we krwi, oddechu lub moczu. Oto kilka opcji:

 •  Korzystanie z miernika poziomu ketonów we krwi – wykorzystują one testy i zapewniają dokładne pomiary poziomów ketonów BHB we krwi. Można je kupić online. Są one nieco kosztowne, ale są niezawodnym sposobem na sprawdzenie, czy spożywasz odpowiedni stosunek makroskładników odżywczych, aby utrzymać prawidłowy metabolizm.
 •  Wykonywanie testów pasków moczu – możesz zmierzyć poziom ketonów za pomocą niedrogich pasków moczu, co jest opłacalne i łatwe do wykonania. Jednak wadą jest to, że ujawniają się tylko poziomy ketonów acetooctanowych, a nie poziom BHB. Dwa popularne typy to Ketostix i Uriscan.
 •  Za pomocą alkomatu – mierzą one keton zwany acetonem i nie wymagają pasków. Mogą jednak nie być tak dokładne jak badania krwi.

5 korzyści ze stosowania ketozy


1. Utrata masy ciała

odchudzanie spalanie tłuszczu efekt diety ketogenicznej

Zasady stosowania diety ketogenicznej są proste. Można je łatwo włączyć do stylu życia, podczas gdy zwykle nie można tego powiedzieć o dietach ograniczających kalorie i tłuszcz. Po prostu powodują one, że czujesz się zbyt głodny.

Kiedy jesz więcej jedzenia niż potrzebuje Twoje ciało, jest ono przekształcane w trójglicerydy i przechowywane w komórkach tłuszczowych. Im częściej spożywasz duże ilości glukozy w pokarmach, tym mniej Twoje ciało korzysta z alternatywnych źródeł energii. A więc komórek tłuszczowych lub przechowywanego glikogenu w wątrobie i mięśniach. Przez to nowo powstałe komórki tłuszczowe pozostają nietknięte i dlatego utrata masy ciała jest trudniejsza.

W diecie ketogenicznej węglowodany dostarczają tylko około 5 procent dziennych kalorii. W porównaniu do tego standardowa dieta zawiera ich aż do 40–60 procent. Drastyczne zmniejszenie spożycia węglowodanów oznacza, że ​​większość pustych kalorii z wysoko przetworzonych produktów należy wyeliminować ze swojej diety. Takie rzeczy, jak chleb i bułki, makaron, ryż lub inne ziarna, napoje słodzone cukrem, desery itp. nie są dozwolone. Są to te same produkty, które mają tendencję do powodowania wahań poziomu cukru we krwi. Dodatkowo przyczyniają się do niskiego poziomu energii i ogólnie do przejadania się.

Gdy tych produktów zabraknie w naszej diecie, ciało zaczyna zamiast tego spalać własne zapasy nadmiaru tłuszczu, co sprzyja utracie wagi.

2. Ketoza powoduje mniejsze uczucie głodu

Większość dostępnych planów dietetycznych wymaga skrupulatnego liczenia kalorii, mierzenia porcji lub wytrzymywania nieprzyjemnego poczucia głodu. Ale nie ketoza. Większość ludzi czuje się na niej usatysfakcjonowana i pełna energii. Przekonuje się też, że może spokojnie funkcjonować przez dłuższy czas bez uczucia ssania w żołądku i konieczności podjadania. Dlatego też post przerywany jest często praktykowany przy diecie ketogenicznej.

Posiłek ketogeniczny, który jest wysokotłuszczowy i umiarkowanie bogaty w białko, jest bardzo sycący. Świetnie sprawdzają się w kontrolowaniu hormonów głodu, często przez wiele godzin. Powoduje to mniejsze zapotrzebowanie na przekąski w ciągu dnia.

Wyniki kliniczne sugerują zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie działanie ketonów, poprzez zmiany różnych stężeń hormonów związanych z głodem. Chociaż nie jest całkowicie jasne, w jaki sposób ketoza zmniejsza apetyt, badania wykazały, że ketoza skutecznie obniża poczucie głodu. Dzieje się tak przez zmianę poziomu hormonów głodu, w tym cholecystokininy (CCK) i greliny. Jednocześnie ciała ketonowe wpływają na obszar podwzgórza w mózgu. Pozytywnie wpływają na sygnały leptyny i unikają spowolnienia metabolizmu, jak większość innych diet.

3. Poprawa kontroli poziomu cukru we krwi i zdrowia serca

Oprócz korzyści związanych z utratą masy ciała, dieta ketogeniczna może również radykalnie poprawić inne czynniki zdrowotne. Należą do nich między innymi: regulacja poziomu cukru we krwi, zapobieganie przejadaniu się i poprawa zdrowia jelit. Wejście w stan ketozy pozwala zmniejszyć ryzyko typowych problemów zdrowotnych, takich jak:

 • Choroba serca
 • Wysokie ciśnienie krwi i niezdrowy cholesterol lub trójglicerydy
 • Cukrzyca
 • Niestrawność, w tym objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) czy refluks żołądkowy
 • Nowotwory
 • Dieta ketonowa stosowana jest również od dziesięcioleci w celu kontroli napadów padaczkowych i objawów padaczki u dzieci i dorosłych.

W jaki sposób ketoza może pomóc zmniejszyć ryzyko różnych problemów zdrowotnych? Sprowadza się to do korzyści płynących ze stabilizacji poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenia spożycia i zużycia glukozy. Gdy glukoza dostaje się do krwi, trzustka wysyła insulinę. Reguluje ona poziom cukru i przenosi go do komórek, aby wykorzystać go jako energię. Jednak gdy Twoje komórki zużyją lub zmagazynują całą glukozę, resztki są przekształcane w glikogen. Jest on przechowywany w wątrobie i mięśniach lub przekształcany w trójglicerydy, czyli formę magazynową tłuszczu.


4. Więcej energii i zwiększona koncentracja mentalna

koncentracja skupienie sprawność umysłowa

Większość ludzi nie tylko stwierdza, że podczas stosowania diety ketogenicznej ich ​​nadwaga szybko spada. Wiele osób doświadcza również poprawy i utrzymania poziomu energii. Po wejściu w stan ketozy Twoje ciało przystosowuje się do używania ketonów jako paliwa zamiast glukozy. Twoje mięśnie zaczynają uczyć się przekształcania acetooctanu w ketogenną substancję zwaną beta-hydroksymaślanem lub BHB. BHB staje się wówczas nowym preferowanym ketogenicznym źródłem energii. W tym również do napędzania całej aktywności mózgu.

Podczas ketozy zachodzi również inny proces, który pomaga utrzymać energię w ciele. Nazywa się on glukoneogenezą. Dzieje się tak, gdy glicerol (powstający podczas beta-oksydacji) przekształca się w glukozę, którą Twoje ciało może wykorzystać jako energia. Białko w diecie można również przekształcić w glukozę (w niewielkich ilościach). Zasadniczo Twoje ciało jest w stanie stworzyć własne źródło niezbędnej glukozy bez pobierania jej z pokarmów węglowodanowych. Ciało ludzkie jest bardzo wydajne i wie, jak przekształcić inne makroskładniki (białko i tłuszcz) w użyteczne cząsteczki. Możne je potem w razie potrzeby wykorzystać.


5. Zmniejszone ryzyko innych chorób przewlekłych (szczególnie neurologicznych)

Istnieją dowody, że dieta ketogeniczna może pomóc w leczeniu poważnych chorób. Należą do nich między innymi epilepsja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i niektóre rodzaje raka. Badania pokazują, że dieta pomaga zmniejszyć zakłócenia aktywności nerwowej i nerwowej w mózgu.

Nadal nie jest całkiem jasne, w jaki sposób dieta ketonowa pomaga leczyć te schorzenia. Większość ekspertów uważa, że ​​drastyczne odcięcie dopływu glukozy i wejście w stan ketozy pomaga wywołać duże zmiany biochemiczne. Zapobiegają one i eliminują zwarcia w układzie sygnałowym mózgu, które są odpowiedzialne za uszkodzenie komórek, napady padaczkowe i wzrost guzów.

Inne mechanizmy, które zostały zaobserwowane to:

 • zmiany w produkcji ATP zwiększające odporność neuronów w obliczu zapotrzebowania metabolicznego
 • zmienione pH mózgu wpływające na aktywność neuronów,
 • bezpośrednie hamujące działanie ciał ketonowych lub kwasów tłuszczowych na kanały jonowe
 • zmiany w metabolizmie aminokwasów
 • zmiany w syntezie hamującego neuroprzekaźnika GABA.

Jak wejść w ketozę?

Wywołanie stanu ketozy wymaga poważnego ograniczenia spożycia węglowodanów, odcinając dopływ glukozy do komórek. Oprócz poważnego ograniczenia węglowodanów, musisz również ograniczyć spożycie białka, ponieważ białko w niewielkich ilościach również może zostać przekształcone w glukozę. Właśnie z tego powodu większość diet niskowęglowodanowych (takich jak Atkins lub dieta Paleo) nie powoduje ketozy. Wymienione diety pozwalają na duże spożycie białka, które stale dostarcza organizmowi wystarczającą ilość energii. Skutkuje to tym, że nie musi on przestawiać się na spalanie tłuszczu.

Plan diety ketogenicznej

dieta ketogeniczna wysokotłuszczowa ketoza przykładowy posiłek

 Jeśli zamierzasz stosować „ścisłą” dietę ketogeniczną, postaraj się wprowadzić 60–80 procent dziennych kalorii ze źródeł tłuszczu. Od 15 do 25 procent kalorii powinno pochodzić ze źródeł białka, a tylko około 5–10 procent z węglowodanów.
Większość źródeł zaleca spożywanie 45–65 procent kalorii z węglowodanów i tylko 20– 35 procent kalorii z tłuszczu. Biorąc ten fakt pod uwagę prawdopodobnie będzie to dla Cienie zupełnie inny rodzaj odżywiania niż ten, do którego jesteś przyzwyczajony.

Właściwe proporcje w ketozie

Ile węglowodanów możesz więc zjeść w ciągu dnia? Aby uzyskać optymalne wyniki i najszybsze efekty ogranicz się do 2030 gramów węglowodanów netto dziennie. Wartość netto to całkowita ilość węglowodanów minus błonnik.

Zazwyczaj najlepiej jest włączyć trochę więcej węglowodanów na początku podczas przejścia w ketozę. Pomoże Ci to stopniowo się zaadaptować i uniknąć silnych skutków ubocznych (więcej na ten temat poniżej). Na początku staraj się codziennie spożywać około 50–60 gramów węglowodanów netto, a następnie zmniejszaj tę ilość do 20–30 gramów.
Należy pamiętać, że dieta ketogeniczna bierze pod uwagę gramy netto węglowodanów, a nie tylko całkowitą ilość gramów. Węglowodany netto to ilość węglowodanów pozostałych po od całkowitej liczby węglowodanów, ilości gramów pochodzących z błonnika. Na przykład jeśli warzywa, które jesz, zawierają łącznie 5 g węglowodanów, ale 3 g pochodzą z błonnika, całkowita liczba węglowodanów netto wynosi tylko 2 g. Czyli tyle, ile dodajesz do swojej dziennej sumy.

Aby dowiedzieć się, ile kalorii potrzebujesz z każdej grupy makroskładników, najpierw dowiedz się, ile powinieneś ich spożywać ogółem. Wszystko zależy od tego, w jakim celu stosujesz dietę. Możesz do tego użyć kalkulatora internetowego, takiego jak na przykład ten: https://kalkulatorkalorii.net/

Podziel spożycie kalorii na tłuszcze, białka i węglowodany. Pamiętaj, aby w ciągu dnia pić dużo wody (najlepiej około 3 litrów). Zwiększ także spożycie elektrolitów, zwłaszcza potasu z takich produktów jak liściaste warzywa i awokado.

Ćwiczenia fizyczne na diecie ketogenicznej

Ćwiczenia fizyczne również mogą pomóc Ci szybciej wejść w stan ketozy. Mimo że w początkowym jej etapie może to być trudne, z powodu niskiego poziomu energii. Pamiętaj jednak, że gdy zmienia się Twoje ciało (na przykład tracisz wagę lub zwiększasz masę mięśniową) Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i ilości makroskładników mogą również wymagać zmiany. Zawsze monitoruj swój własny biofeedback, aby upewnić się, że odżywiasz swoje ciało w najlepszy możliwy sposób.

Ketoza – środki ostrożności i potencjalne skutki uboczne

Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli doświadczyłeś w przeszłości chorób takich jak cukrzyca, uszkodzenia nerek, problemów z sercem, zaburzeń hormonalnych lub zaburzeń odżywiania.

Dieta ketogeniczna może nie być bezpieczna dla osób z pewnymi stanami metabolicznymi lub zdrowotnymi, a zwłaszcza takimi jak:

 •     Choroba pęcherzyka żółciowego
 •     Upośledzone trawienie tłuszczu
 •     Zapalenie trzustki
 •     Choroba nerek
 •     Upośledzona czynność wątroby
 •     Poprzednia operacja bypassa żołądka w celu zmniejszenia masy ciała
 •     Cukrzyca typu 1 lub zaburzenia produkcji insuliny
 •     Historia alkoholizmu lub nadmiernego spożycia alkoholu
 •     Porfiria

Szczególną rzeczą, o której należy pamiętać, jest ryzyko kwasicy ketonowej, które szczególnie dotyczy diabetyków. Kwasica ketonowa jest niebezpiecznym stanem metabolicznym, w którym wytwarzane są nadmierne ilości ketonów. U większości zdrowych osób ketoza jest regulowana przez insulinę. Insulina jest hormonem kontrolującym tworzenie ciał ketonowych i regulującym przepływ kwasów tłuszczowych do krwi.

Osoby z cukrzycą typu 1 nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny. Ich ciała nie są w stanie regulować poziomu ketonów, co może prowadzić do nadmiernie zakwaszonego środowiska. Jeśli masz cukrzycę, przed zmianą diety najpierw skonsultuj się z lekarzem. Zwracaj uwagę na objawy ostrzegawcze kwasicy ketonowej. Należą do nich: nadmierne pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, nudności, wymioty, ból brzucha, duszność, osłabienie i zmęczenie.

Ketoza i dieta ketogeniczna – ostatnie przemyślenia

Końcowe przemyślenia

Ketoza jest wynikiem przestrzegania diety ketogenicznej (czasami nazywanej „dietą ketozy” lub po prostu ketozą). Wchodząc w ketozę często obserwujemy u siebie pewne objawy zmiany ciała, które mogą być zarówno przyjemne, jak i trochę mniej. Należą do nich: zmniejszony apetyt i mniejsze poczucie głodu, utrata masy ciała, większy poziom energii i lepsza jakość snu. Z tych mniej przyjemnych to nieświeży oddech, problemy trawienne lub zmiany nastroju.
Niepożądane skutki uboczne ketozy (nazywanej „grypą ketonową”) zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Można sobie z nimi poradzić, jedząc więcej tłuszczu, pijąc wystarczającą ilość wody i dostarczając organizmowi więcej elektrolitów. Ważny jest też odpoczynek i po prostu cierpliwość i wyrozumiałość dla swojego ciała podczas etapu adaptacji.