Jeśli na widok słodyczy, przebierasz niecierpliwie nogami, ale jednocześnie wiesz, że jesz ich za dużo i nie służy to twojemu zdrowiu, zapoznaj się ze sposobami, które mogą pomóc Ci zmniejszyć ochotę na słodkie. Oto kilka sposobów:
Spis treści:
Jedz regularnie posiłki
Staraj się spożywać regularne i dobrze zbilansowane posiłki, zwierające białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone. To może pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zmniejszyć ochotę na słodkie przekąski. Spożywanie posiłków wysoko węglowodanowych powoduje podniesienie glukozy w krwioobiegu do wyższego poziomu niż po posiłku dobrze zbilansowanym, po czym następuje jej większy spadek i właśnie wtedy pojawia się ochota na słodkie, które dla ciała jest najszybszym źródłem energii.
Spożywaj więcej błonnika

Żywność bogata w błonnik, taka jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy, może pomóc zmniejszyć ochotę na słodkie przekąski.
Unikaj słodzonych napojów
Słodkie soki, wody smakowe i napoje zawierają w sobie duże ilości cukru, co dodatkowo podsyca ochotę na słodkie. Pragnienie gaś zawsze wodą, a jeśli masz ochotę napić się czegoś smakowego, wybieraj np. herbaty bez cukru czy wodę z sokiem z cytryny.
Zjedz coś kwaśnego
Jedzenie czegoś kwaśnego, na przykład cytryny lub kiszonej kapusty, może pomóc zmniejszyć ochotę na słodkie, ponieważ kwaśny smak zwykle łagodzi apetyt na słodkie przekąski.
Odpocznij

Odpoczynek i relaksacja mogą pomóc zmniejszyć ochotę na słodkie, ponieważ często sięgamy po słodycze właśnie wtedy, kiedy jesteśmy zestresowani lub zmęczeni. Znajdź zdrowy zamiennik słodyczy, po który sięgniesz w momencie dużego stresu lub zastosuj inny zamiennik nie związany z jedzeniem, np. kilka głębokich oddechów czy krótki spacer.
Jedz owoce
Owoce są zdrowszą alternatywą dla słodyczy, ponieważ są one naturalnie słodkie a dodatkowo są one bogate w witaminy i składniki odżywcze.
Stopniowo ograniczaj spożycie cukru
Staraj się ograniczać spożycie cukru metodą małych kroków, i stopniowo zmniejszaj ilość spożywanych słodkich przekąsek i słodyczy. Zwracaj uwagę na etykiety produktów spożywczych i unikaj produktów, które zawierają dużą ilość cukru dodanego.
Pamiętaj, że zmniejszenie ochoty na słodkie wymaga czasu i włażenia w to chociaż trochę wysiłku, ale zdecydowanie warto zrobić to dla swojego zdrowia i samopoczucia.