Jak zmniejszyć ochotę na słodkie – 7 sposobów

Jeśli na widok słodyczy, przebierasz niecierpliwie nogami, ale jednocześnie wiesz, że jesz ich za dużo i nie służy to twojemu zdrowiu, zapoznaj się ze sposobami, które mogą pomóc Ci zmniejszyć ochotę na słodkie. Oto kilka sposobów:

Jedz regularnie posiłki

Staraj się spożywać regularne i dobrze zbilansowane posiłki, zwierające białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone. To może pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zmniejszyć ochotę na słodkie przekąski. Spożywanie posiłków wysoko węglowodanowych powoduje podniesienie glukozy w krwioobiegu do wyższego poziomu niż po posiłku dobrze zbilansowanym, po czym następuje jej większy spadek i właśnie wtedy pojawia się ochota na słodkie, które dla ciała jest najszybszym źródłem energii.

Spożywaj więcej błonnika

jak zmniejszyć ochotę na słodkie

Żywność bogata w błonnik, taka jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy, może pomóc zmniejszyć ochotę na słodkie przekąski.

Unikaj słodzonych napojów

Słodkie soki, wody smakowe i napoje zawierają w sobie duże ilości cukru, co dodatkowo podsyca ochotę na słodkie. Pragnienie gaś zawsze wodą, a jeśli masz ochotę napić się czegoś smakowego, wybieraj np. herbaty bez cukru czy wodę z sokiem z cytryny.

Zjedz coś kwaśnego

Jedzenie czegoś kwaśnego, na przykład cytryny lub kiszonej kapusty, może pomóc zmniejszyć ochotę na słodkie, ponieważ kwaśny smak zwykle łagodzi apetyt na słodkie przekąski.

Odpocznij

Odpoczynek i relaksacja mogą pomóc zmniejszyć ochotę na słodkie, ponieważ często sięgamy po słodycze właśnie wtedy, kiedy jesteśmy zestresowani lub zmęczeni. Znajdź zdrowy zamiennik słodyczy, po który sięgniesz w momencie dużego stresu lub zastosuj inny zamiennik nie związany z jedzeniem, np. kilka głębokich oddechów czy krótki spacer.

Jedz owoce

Owoce są zdrowszą alternatywą dla słodyczy, ponieważ są one naturalnie słodkie a dodatkowo są one bogate w witaminy i składniki odżywcze.

Stopniowo ograniczaj spożycie cukru

Staraj się ograniczać spożycie cukru metodą małych kroków, i stopniowo zmniejszaj ilość spożywanych słodkich przekąsek i słodyczy. Zwracaj uwagę na etykiety produktów spożywczych i unikaj produktów, które zawierają dużą ilość cukru dodanego.

Pamiętaj, że zmniejszenie ochoty na słodkie wymaga czasu i włażenia w to chociaż trochę wysiłku, ale zdecydowanie warto zrobić to dla swojego zdrowia i samopoczucia.