Jak zmniejszyć apetyt zimą – 8 sposobów

W okresie zimowym zwykle mamy większą ochotę na dania wysokokaloryczne, które sprawią, że poczujemy się ciepło i przytulnie. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, spada również temperatura naszego ciała. To właśnie podsyca ochotę na jedzenie, które szybko nas rozgrzeje i utrzyma temperaturę ciała na optymalnym poziomie.

Dodatkowo coraz krótsze dni i dłuższe wieczory powodują, że mamy ograniczoną ekspozycję na światło słoneczne, co z kolei u wielu osób powoduje gorsze samopoczucie psychiczne. Jest to wywołane niższym poziomem serotoniny. Aby poczuć się lepiej, sięgamy po większe ilości komfortowego jedzenia, bogatego w węglowodany, takiego jak słodycze, pieczywo, makarony czy pizza. Niestety, po pokarmach wysokokalorycznych, bogatych w cukry, po chwilowej poprawie samopoczucia, w konsekwencji często czujemy się jeszcze bardziej senni i mamy mniej energii. Wtedy znów mamy ochotę po coś sięgnąć i w ten sposób błędne koło podjadania nie ma końca.

Zimowa aura nie sprzyja także wyjściom na zewnątrz. Dużo więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach i mniej chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Zwykle czujemy się mniej zmotywowani, aby ćwiczyć, a wielu osobom brakuje pomysłów na aktywne spędzanie czasu na zewnątrz. 

W jaki więc sposób zadbać o siebie zimą i jak zmniejszyć apetyt, aby nie przybrać dodatkowych kilogramów? Jest na to kilka praktycznych sposobów: 

Unikaj podjadania między głównymi posiłkami

Aby uniknąć przypadkowego podjadania, warto mieć zaplanowane stałe pory swoich posiłków. Przeciętnej osobie, o średnio aktywnym trybie życia w zupełności wystarczą 3-4 posiłki dziennie. Zadbanie o przerwy między głównymi posiłkami, bez podjadania, wpłynie pozytywnie na pracę naszego układu pokarmowego i wyreguluje gospodarkę glukozowo-insulinową. Z kolei zaplanowanie wcześniej swojego menu pozbawi nas pokusy, żeby na szybko sięgnąć po coś niezdrowego.

Miej pod ręką zdrowe przekąski

Kiedy jednak najdzie Cię ochota na coś słodkiego, zamiast sięgać po sklepowe słodycze, wybierz zdrowszą przekąskę jak np. jabłka posypane cynamonem z dodatkiem masła orzechowego, garść orzechów czy kilka kostek gorzkiej czekolady. Takie przekąski dają uczucie sytości na dłużej, poprawiają nastrój podczas zimowej chandry, a jednocześnie dostarczają wartości odżywczych, a nie tylko pustych kalorii.

Jedz rozgrzewające zupy

Jak zmniejszyć apetyt zimą? W tym okresie nie ma nic bardziej kojącego niż miska ciepłej i pysznej zupy. Doprawiona aromatycznymi i rozgrzewającymi przyprawami takimi jak imbir, kardamon czy cynamon sprawi, że żołądek szybciej będzie pełny i poczujemy się syci, rozgrzani i zadowoleni, a jednocześnie będzie to posiłek lekkostrawny.

Praktykuj uważne jedzenie

Jedzenie przed telewizorem lub laptopem może spowodować nieświadome przejadanie się. Oglądając swój ulubiony film, zanim się zorientujemy, zjadamy więcej niż zjedlibyśmy jedząc uważnie. Co więcej, szybkie jedzenie może powodować problemy trawienne. Poświęć czas tylko na jedzenie, z dala od komputera, telewizora lub ekranu telefonu komórkowego. Zwróć uwagę na powolne przeżuwanie każdego kęsa i angażuj wszystkie zmysły podczas jedzenia. Wtedy jedzenie stanie się dużo przyjemniejszym doświadczeniem.

Zadbaj o codzienną ekspozycję na światło słoneczne

Niezależnie od tego jak niska temperatura panuje na zewnątrz, wybierz się na spacer. Nawet przy pochmurnym niebie odnosimy korzyści z przebywania na zewnątrz, eksponując się na światło słoneczne, które reguluje nasz rytm okołodobowy. Jeśli nie mamy jednak takiej możliwości, warto rozważyć terapię specjalną lampą światła dziennego. Dzięki temu poziom serotoniny wzrośnie, a razem z nim nasz nastrój.

Pamiętaj o nawodnieniu

jak zmniejszyć apetyt

Wiele osób ma tendencję do picia mniejszej ilości wody zimą w porównaniu do lata. Niezależnie jednak od pory roku należy dbać o prawidłowe nawodnienie, bo jest ono podstawą sprawnie funkcjonującego organizmu. Dodatkowo dobrym sposobem na nieprzejadanie się jest wypicie szklanki wody 30 minut przed każdym posiłkiem. Aby wspomóc trawienie można dodać do niej łyżkę naturalnego octu jabłkowego. Ponadto, co może zabrzmieć zaskakująco, wiele osób myli poczucie głodu z pragnieniem. ​​Myślimy, że jesteśmy głodni, ale w rzeczywistości chce nam się pić. 

Zadbaj o zimową aktywność fizyczną

Codzienna dawka ruchu zimą pozwoli zachować sprawność fizyczną, ale wpłynie też pozytywnie na nasze samopoczucie psychiczne. Warto znaleźć alternatywę zimową dla aktywności, które zwykle wykonujemy latem. Wyregulują one pracę hormonów związanych z poczuciem głodu, dzięki czemu nie będziemy mieli ochoty na ciągłe jedzenie.

Przytulaj się

Najlepszym sposobem na zmianę nawyków jest zastąpienie ich innymi, bardziej dla nas korzystnymi. Zimą naturalnie szukamy komfortu i ciepła, dlatego kiedy najdzie nas ochota, aby sięgnąć po kolejną przekąskę, zamiast tego warto wyrobić sobie nawyk, aby zamiast tego przytulić się do kogoś bliskiego lub choćby do swojego zwierzaka.