Jak zdrowo przetrwać Święta – 10 sposobów

Przed nami Święta Wielkanoce. Dla wielu osób wiąże się to ze stresem i obawą aby nie przytyć i zaprzepaścić swoich dotychczasowych starań. Suto zastawiony stół jest pokusą do tego, żeby sobie odpuścić i absolutnie się nie ograniczać. Z drugiej strony masz poczucie obowiązku i zastanawiasz się czy w tym okresie też liczyć kalorie? Moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu. Okres świąt to nie czas na stres, ale na przede wszystkim na spędzenie go miło z najbliższymi i cieszenia się odpoczynkiem. Mimo wszystko jest kilka rzeczy na które warto zastosować, aby uniknąć przejedzenia.

Kilka wskazówek jak zachować zdrowy rozsądek w Święta

1. Pamiętaj o nawadnianiu się – wypijaj minimum 2 litry wody dziennie, między posiłkami.

2. Unikaj picia soków owocowych oraz napojów gazowanych. Zawierają bardzo dużo cukru i poza tym nic wartościowego.

3. Nie przesadzaj też z alkoholem, bo zwiększa apetyt i ma dużo „pustych” kalorii.

4. Podczas spożywania sałatek, jajek czy mięs zamiast dodatku chleba pszennego, nałóż sobie więcej świeżych warzyw.

5. Jak święta, to i ciasto. Nie spożywaj go jednak po głównym posiłku np. obiedzie, bo będzie to bardzo ciężkostrawne dla Twojego żołądka.

święta

6. Potraktuj ciasto jako przekąskę między posiłkami (np. pomiędzy śniadaniem a obiadem) i nie mieszaj go z innym jedzeniem. Nałóż sobie po jednym małym kawałku tego, na co masz ochotę i nie traktuj jako coś do najedzenia, ale coś dla chwili przyjemności.

7. Postanów że zjesz 3-4 posiłki w ciągu dnia. Nałóż sobie to, na co masz ochotę, zjedz i odejdź od stołu lub po prostu zrób sobie przerwę do kolejnego posiłku, a w międzyczasie popijaj wodę.

8. Nie podjadaj pomiędzy zaplanowanymi posiłkami, bo rozregulowuje to metabolizm i jest niekorzystne dla zdrowia. Najlepszym napojem między posiłkami jest po prostu woda.

9. Nie popijaj jedzenia kawą albo herbatą, bo zaburza to proces trawienia. Po zjedzeniu odczekaj 30 minut i dopiero coś wypij jeśli masz ochotę.

10. Jeśli wiesz, że po danym posiłku możesz czuć się ciężko, ale mimo wszystko chcesz go zjeść, przez spożyciem go wypij gorzkie zioła wspomagające trawienie (np. Iberogast).