Jak zdrowo przetrwać Święta – 10 kroków

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu roku. Spotykamy się z rodziną, razem spędzamy miłe chwile przy stole, śpiewamy kolędy. Dla wielu osób okres ten wiąże się jednak ze stresem i obawą, aby nie przytyć. Zwykle bogato zastawiony stół jest pokusą do tego, żeby sobie odpuścić i absolutnie się nie ograniczać. Z drugiej strony wiele osób ma poczucie obowiązku i zastanawia się czy w tym okresie też powinno liczyć kalorie. Moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu. Okres świąt to nie czas na stres, ale przede wszystkim na spędzenie go miło z najbliższymi i cieszenie się odpoczynkiem. Jak zdrowo przetrwać święta, aby mimo wszystko uniknąć przejedzenia i złego samopoczucia? Jest kilka rzeczy, które warto zastosować, aby tego uniknąć.

Kilka wskazówek aby zachować zdrowy rozsądek i jak zdrowo przetrwać Święta:

1. Pamiętaj o nawadnianiu się – wypijaj minimum 2 litry wody dziennie, między posiłkami.
2. Unikaj picia soków owocowych oraz napojów gazowanych. Zawierają bardzo dużo cukru i poza tym nie wnoszą nic wartościowego.
3. Nie przesadzaj też z alkoholem, bo zwiększa apetyt i ma dużo „pustych” kalorii.
4. Podczas spożywania sałatek, jajek czy mięs zamiast dodatku chleba pszennego, nałóż sobie więcej świeżych warzyw.
5. Jak święta, to i ciasto. Nie spożywaj go jednak na pusty żołądek, ale ukrój sobie kawałek np. po obiedzie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego wysoko glukozy w krwioobiegu. Nałóż sobie po jednym małym kawałku tego, na co masz ochotę i nie traktuj jako coś do najedzenia, ale delektuj się długo smakiem i czerp przyjemność z chwili.

jak zdrowo przetrwać święta


6. Jak zdrowo przetrwać święta? Do potraw świątecznych dodawaj zioła i przyprawy wspomagające trawienie, takie jak cząber, bazylia, oregano, czosnek, tymianek czy pieprz.
7. Postanów że zjesz 3-4 posiłki w ciągu dnia. Nałóż sobie to, na co masz ochotę, zjedz i odejdź od stołu lub po prostu zrób sobie przerwę do kolejnego posiłku, a w międzyczasie popijaj wodę.


8. Nie podjadaj pomiędzy zaplanowanymi posiłkami, bo rozregulowuje to metabolizm i jest niekorzystne dla zdrowia. Najlepszym napojem między posiłkami jest po prostu woda.
9. Nie popijaj jedzenia kawą albo herbatą, bo zaburza to proces trawienia. Po zjedzeniu odczekaj 30 minut i dopiero coś wypij jeśli masz ochotę.
10. Jeśli wiesz, że po danym posiłku możesz czuć się ciężko, ale mimo wszystko chcesz go zjeść, przez spożyciem go zastosuj gorzkie zioła wspomagające trawienie (np. Iberogast).