Cel – jak go skutecznie osiągnąć?

Aby móc osiągnąć swój cel, trzeba go przede wszystkim wyznaczyć. Wydaje się banalne? Nie do końca. Wiele osób żyje z poczuciem braku, pustki czy niezadowolenia. Jeśli jednak spytasz kogoś czego pragnie, to nie potrafi tego dokładnie określić. A określenie celu jest pierwszym krokiem, aby cokolwiek mogło się zadziać. Bez wyznaczenia kierunku, w którym chcesz podążyć, trudno będzie Ci ruszyć z miejsca.

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”

Napoleon Hill

Musisz wiedzieć czego chcesz

Wbrew pozorom, niewiele osób tak naprawdę wie czego chce od życia. Niby wszystko mamy, niby jest poprawnie i nie gorzej niż u innych, ale coś nas bez przerwy uwiera. I właśnie to uwieranie może być dla nas pierwszą oznaką, któremu obszarowi naszego życia należałoby się przyjrzeć. Można też zacząć od zadania sobie pytania – co mi się w moim życiu nie podoba lub co chciałbym żeby wyglądało inaczej? To również daje gotową odpowiedź. Jeśli coś mi się nie podoba, to jednocześnie istnieje przeciwieństwo tego – to co mi się podoba. Bardzo często zdarza nam się utknąć w jakimś punkcie, ponieważ skupiamy się wyłącznie na problemie, zamiast poszukać rozwiązania.

Wyraź to pozytywnie

cel

Okej, określiłeś już który obszar Twojego życia pozostawia Ci wiele do życzenia. Teraz skup się jak w sposób pozytywny, mógłbyś określić swój kierunek. Jeśli wiesz czego nie chcesz, to automatycznie wiesz czego chcesz. Musisz to tylko ubrać w odpowiednie słowa. Dla przykładu: masz niefajną relację z szefem. Twoim celem może być „stworzenie dobrej relacji z szefem”. Inny przykład: zamiast „Nie chcę być gruba”, możesz sformułować to „Chcę mieć szczupłe, zdrowe i wysportowane ciało”. Pamiętaj, że cel przede wszystkim musi być określony w sposób pozytywny. Oznacza to, że wyrażasz w nim to, jak chcesz żeby było i nie używasz słowa „nie”.

Metoda SMART

Przy wyznaczaniu celu jest też kilka innych, ważnych kryteriów. Jednym ze sposobów określenia celu jest zrobienie tego według modelu SMART (z angielskiego: mądry). Musi on być:

  • S (specific) – dokładny – jasno określ, co chcesz osiągnąć! Zamiast „będę się lepiej odżywiać”, użyj „Wyeliminuję całkowicie cukier rafinowany ze swojej diety i codziennie zjem 2 porcje warzyw”.
  • M (measurable) – mierzalny – pamiętaj aby określić, w jaki sposób sprawdzisz, że osiągnąłeś swój cel! „Będę ćwiczyć 30 minut dziennie” zamiast „będę codziennie ćwiczyć”.
  • A (achivable) – osiągalny – ale również będący dla Ciebie wyzwaniem! Niech Twój cel będzie ambitny. Pomyśl o tym jakie nowe umiejętności zdobędziesz podczas jego realizacji, czego się nauczysz, jak Ty się zmienisz jako osoba.
  • R (realistic) – realistyczny – upewnij się, czy jesteś w stanie zapewnić wszystkie warunki do jego realizacji. Nie wyznaczaj celów, na których realizację masz ograniczony wpływ.
  • T (time oriented) – osadzony w czasie – na realizację swojego celu określ odpowiednie ramy czasowe. Zamiast „będę jeść mniej słodyczy”, „Do końca tego miesiąca będę jeść tylko jedną kostkę czekolady dziennie”.

Cel ekologiczny

Jeśli wyznaczyłeś już swój cel, zastanów się jeszcze czy jest on ekologiczny. Tak, cel powinien być ekologiczny! I nie chodzi tu o ekologię jako taką. Chodzi o to, że Twój cel (po jego osiągnięciu) powinien przynosić korzyści Tobie i Twojemu otoczeniu. Jednocześnie nie powinien nikogo krzywdzić ani nikomu zagrażać. Po prostu powinien być wartościowy dla dobra ogółu.

Zapisz to

Kiedy już określiłeś czego chcesz, pamiętaj o zapisaniu go na kartce papieru. Tak, to bardzo ważne! Jest to pewnego rodzaju zobowiązanie wobec samego siebie, przez co Twoja wewnętrzna motywacja wzrasta. Działa to także na podświadomość, która w ten sposób dostaje konkretne polecenie. Po zapisaniu celu, i najlepiej powieszeniu go w widocznym miejscu, jeśli nie będziesz go realizował, poczujesz pewnego rodzaju dyskomfort. To przypomni Ci o Twoim celu. Pamiętaj też, że większość znanym ludzi sukcesu zapisuje swoje cele. Chyba to o czymś świadczy, prawda?

Podsumowanie

Jeśli cokolwiek chcesz w życiu osiągnąć, potrzebujesz dobrze wyznaczyć kierunek. Wykonując w kółko to samo, nie spodziewaj się innych rezultatów. Jeśli do tej pory nie udawało Ci się realizować swoich postanowień, zastanów się co mogło być tego prawdziwą przyczyną. Być może to, że Twój cel nie był dokładnie sprecyzowany i ujęty w ramy czasowe? Prawidłowe wyznaczenie celu to klucz do rozpoczęcia jego realizacji i osiągnięcia sukcesu.