Babka bezglutenowa to propozycja zwłaszcza dla osób będących na dietach eliminacyjnych np. na diecie bezglutenowej. Zwłaszcza w święta to nie lada wyzwanie przygotować ciasto, które będzie smaczne, a jednocześnie nie będzie zawierało składnika, który eliminujemy.
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej i przestudzonej kaszy jaglanej (około 1/3 surowej)
- 1 duży bardzo dojrzały banan
- pół szklanki ciepłego mleka (np. roślinnego)
- 1 szklanka mąki ryżowej
- 1 szklanka bezglutenowej mąki owsianej
- 1/3 szklanki mąki gryczanej
- 1/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka miodu
- szczypta soli
- 25 g świeżych drożdży + 1 łyżka cukru
- pół szklanki mleka (np. roślinnego)
- 3 łyżki masła klarowanego lub oleju kokosowego
- skórka i sok z jednej pomarańczy
- ekstrakt waniliowy
- 100 g gorzkiej czekolady
- 2 łyżeczki oleju kokosowego
- orzechy pekan lub włoskie, skórka pomarańczowa
Babka bezglutenowa – sposób wykonania:

Kaszę jaglana ugotuj w lekko osolonej wodzie (w stosunku 1:1). Po gotowaniu wystudź ją. W misce wymieszaj mąki. Drożdże rozetrzyj w kubeczku z 1 łyżką cukru, następnie dodaj 1 łyżkę wymieszanych wcześniej mąk i odstaw w ciepłe miejsce. Pomarańczę dokładnie wyszoruj, sparz wrzątkiem, a następnie zetrzyj z niej skórkę i wyciśnij sok.
W rondelku podgrzej 1 szklankę mleka roślinnego. Ugotowaną kaszę zblenduj na gładką masę z bananem i ½ szklanką ciepłego mleka. Do pozostałego ciepłego mleka dodaj masło lub olej kokosowy, tak aby rozpuścić tłuszcz. Do miski z wymieszanymi mąkami dodaj sól, miód, wanilię, skórkę pomarańczową i całość dokładnie wymieszaj.
Następnie dodaj zblendowaną kaszę, drożdże, sok z pomarańczy i stopniowo wlewaj ciepłe mleko z masłem/olejem, miksując jednocześnie masę. Masa powinna być bardzo płynna. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, dodaj nieco więcej mleka. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Ciasto powinno w tym czasie urosnąć i podwoić swoją objętość.
Gdy ciasto wyrośnie wysmaruj foremkę na babkę olejem i obsyp mąką – ja użyłam kukurydzianej. Wyrośnięte ciasto przemieszaj, a następnie przelej do formy. Odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 20 minut. Wyrośniętą babkę wstaw do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika i piecz około 40 minut (z termoobiegiem). Upieczoną babkę pozostaw w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na około 15 minut i po tym czasie wyjmij do przestygnięcia. Gdy babka lekko przestygnie wyjmij ją z formy i wystudź na kratce.
Wystudzoną babę udekoruj rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą z olejem kokosowym, posiekanymi orzechami i skórką pomarańczową. Babka bezglutenowa najlepiej smakuje pierwszego dnia po upieczeniu.