Co Cię stresuje?

Czy wiesz co Cię stresuje? Stres najczęściej kojarzy nam się z uczuciem w ciele, roztrzęsieniem, niepokojem, szybszym biciem serca, brakiem koncentracji. Wywołany jest najczęściej przez konkretne sytuacje życiowe. Ale istnieje wiele rodzajów stresu, z których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. Nie mniej jednak taki stres ma nas tak samo duży wpływ.

Co to jest stres?

Najprościej rzecz ujmując stres to odpowiedz naszego ciała na zmieniające się warunki. To, jak sobie radzimy i jak na nie reagujemy, decyduje o tym, jak wpłynie to na nasz organizm.

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do stresu. Są to zmiany w obszarach takich jak: zdrowie, relacje, praca, rodzina, przyjaźnie, styl życia, zasoby finansowe. W tych zmianach często towarzyszy nam jakiś rodzaj straty lub niepewności. Wysoki poziom stresu, zwłaszcza ten przewlekły, może prowadzić do lęku i depresji. Ciągły niepokój i depresja są z kolei ogromnymi stresorami, które mogą powodować wiele innych chorób i dolegliwości.

co cię stresuje

O ile stres sam w sobie jest nam potrzebny, bo działa na nas m.in. motywująco, to przewlekły stres, który trwa miesiącami, niszczy nasze zdrowie. Wpływa na każdą komórkę naszego ciała i rozregulowuje naturalny stan równowagi. Szczególnie wrażliwy na działanie stresu jest nasz układ hormonalny. A zaburzenia gospodarki hormonalnej zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego ciała.

Nasze ciało lubi wszelkiego rodzaju metody relaksacyjne takie jak: techniki oddechowe, medytacja czy joga. Warto poświecić na relaks choćby 15 minut dziennie. Twoje ciało na pewno to odczuje.

Stres psychologiczny

Uczucie stresu psychologicznego jest zwykle wywoływane przez wydarzenia z życia, które mogą dotyczyć na przykład:

 • przebywanie pod dużą presją lub w obliczu dużych zmian
 • martwienie się o coś
 • kiedy nie mamy dużej lub żadnej kontroli nad wynikiem sytuacji
 • posiadanie obowiązków, które uważamy za przytłaczające
 • brak pracy, zajęć lub zmian w swoim życiu
 • okresy niepewności.

Bardzo ważne jest wypracowanie w sobie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Nie zawsze jest to łatwe, ale należy o to zadbać i poszukać sposobów radzenia sobie z tym. Czasem spojrzenie na problem z innej perspektywy, zastanowienie się na co realnie mamy wpływ i odpuszczenie rzeczy, na które wpływu nie mamy, może być pomocne. Jeśli trudno jest nam samemu poradzić sobie z problemami, może warto rozważyć pomoc specjalisty.

Stres fizyczny

Brak aktywności fizycznej nie jest dla nas korzystny, ale jej nadmiar albo zbyt duża intensywność, może wywołać stres w naszym ciele. Do fizycznych czynników stresogennych możemy zaliczyć między innymi:

 • nadmiar tkanki tłuszczowej (powoduje stan zapalny w organizmie)
 • diety zbyt nisko/zbyt wysoko kaloryczne
 • zła jakość snu/zaburzony rytm okołodobowy
 • niedobór składników odżywczych
 • zbyt intensywne treningi
 • stany zapalne w organizmie/zaburzenia metaboliczne
 • nietolerancje pokarmowe, często ukryte
 • zaburzenia mikroflory jelitowej
 • niestabilny poziom cukru

Wszystkie te czynniki, mimo że czasem nie zauważone, stresują nasze ciało. Warto więc zadbać o siebie kompleksowo, i wyeliminować ze swojego życia jak najwięcej czynników na które mamy wpływ. Wybieraj umiarkowaną aktywność fizyczną, dostarczaj swojemu ciału odpowiednią ilość kalorii i substancji odżywczych i zadbaj o dobrą jakość snu. Wyeliminuj takie produkty, które wywołują nietolerancje pokarmowe i utrzymuj prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej w ciele.

Stres środowiskowy

Oprócz wyżej wymienionych czynników stresujących, należy również pamiętać o tym, że środowisko w którym żyjemy również na nas oddziały wuje, nierzadko stresująco. Do największych czynników stresujących ze środowiska należą wszelkiego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia np. z powietrza. Codziennie nasz organizm jest wystawiony na ich działanie i jest zmuszony radzić sobie z nimi.

Jak to zniwelować? Spędzaj jak najwięcej czasu na łonie natury, na świeżym powietrzu. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to wybierz się do lasu lub nad jezioro. Poza tym zwracaj uwagę na jakość jedzenia które spożywasz. Żywność wysoko przetworzona zawiera wiele substancji konserwujących, których jedyną funkcją jest zapewnianie jak najdłuższego terminu przydatności do spożycia. Z punktu widzenia konsumenta, niepotrzebnie obciążają one nasz organizm. Wybieraj zawsze produkty o prostym składzie, jak najmniej przetworzone, świeże i dobrej jakości.

Wiele toksyn znajduje się również w kosmetykach i chemii gospodarczej jaka na co dzień używamy. Zwracaj uwagę na skład produktów i wybieraj te, które mają jak najbardziej naturalny skład. Jeśli możesz, ogranicz ilość używanych kosmetyków do minimum. Wszystkie one, wcierane w skórę, nie pozostają obojętne dla naszego ciała. Jeśli zmywasz naczynia lub czyścisz łazienkę – załóż gumowe rękawice.

Podsumowanie

W obecnych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na stres. Jest on jednym z głównych przyczyn pojawiania się bardzo wielu chorób cywilizacyjnych oraz złego samopoczucia psychicznego. Powinniśmy zadbać o to, aby na co dzień wyeliminować jak najwięcej czynników stresogennych z naszego otoczenia. Pamiętaj też o codziennym odpoczynku, relaksacji, umiarkowanej aktywności fizycznej i dobrej regeneracji podczas snu. Twoje ciało na pewno Ci się za to odwdzięczy.