Chleb gryczany na zakwasie bez drożdży

Dziś przedstawiam Wam kolejny przepis na bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie bez drożdży. W wykonaniu jest jeszcze prostszy niż ten na drożdżach, wymaga jednak trochę więcej czasu i cierpliwości. Do jego wykonania potrzebujesz jedynie 3 składników.

Składniki:

  • 500 g kaszy gryczanej niepalonej (białej)
  • 1 łyżka soli himalajskiej lub kłodawskiej
  • 600 ml wody

Chleb gryczany na zakwasie bez drożdży – sposób wykonania:

Kaszę dokładnie płuczemy i wrzucamy do miski, a następnie zalewamy wodą. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 24 godziny. Polecam „nastawić” kaszę przed południem, po kolejnego dnia będziemy potrzebowali jeszcze trochę czasu żeby chleb podrósł. W tym czasie kasza powinna wchłonąć sporą część wody.

chleb gryczany na zakwasie bez drożdży
Namoczona kasza gryczana

Kolejnego dnia namoczoną kaszę miksujemy na gładką, białą masę. Jej konsystencja powinna być lejąca, przypominająca gęste ciasto na naleśniki. Dodajemy sól i mieszamy.

Zblendowana kasza gryczana

Keksówkę o wymiarach około 30 cm wykładamy papierem do pieczenia, wlewamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce na 8 godzin (np. do wyłączonego piekarnika). Po upływie tego czasu ustawiamy piekarnik na temperaturę 200 stopni C (tylko dolne grzanie) i pieczemy chleb przez 10-15 minut. Kiedy zauważymy, że chleb zaczyna rosnąć, przełączamy piekarnik na grzanie dół-góra. Po upływie 55 minut możemy sprawdzić, przy pomocy patyczka, czy chleb jest gotowy (suchy patyczek).

chleb gryczany na zakwasie bez drożdży
Chleb gryczany na zakwasie (bez drożdży)

Po wyjęciu chleba z piekarnika warto od razu wyciągnąć go z formy i zdjąć z niego papier, aby spód zbytnio nie odmiękł. Gotowy chleb najlepiej wystudzić w piekarniku, z uchylonymi drzwiczkami.

Jeśli nie masz czasu na czekanie, aż chleb w naturalny sposób urośnie, możesz skorzystać z przepisu na chleb gryczany na drożdżach. Przepis poniżej: