Bardzo prosty przepis na bułki niskowęglowodanowe (keto bułki) dla wszystkich, którym brakuje pieczywa na diecie niskowęglowodanowej, ketogenicznej lub bezglutenowej. Podstawowym składnikiem jest tu mąka migdałowa i babka jajowata. Jedynym minusem tych bułek jest to, że bułki znikają za szybko.
Składniki:
- 200 g mąki migdałowej (lub po prostu zmielonych migdałów)
- 70 g babki jajowatej
- 3 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżka octu jabłkowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 szklanki dowolnych ziaren (opcjonalnie)
- 375 ml wrzącej wody

Sposób wykonania:
Aby wykonać bułki niskowęglowodanowe (keto bułki) mieszamy ze sobą wszystkie suche składniki. W osobnym naczyniu roztrzepujemy jajka z octem. Dodajemy mokre składniki do suchych i wszystko razem dokładnie mieszamy. Na koniec dolewamy wrzącą wodę – tak, wrzącą! (373 ml) i znów wszystko razem mieszamy. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza (dolna grzałka, termoobieg). Nabieramy mniej więcej po czubatej łyżce ciasta, formujemy bułeczki (u mnie wyszło dziesięć sztuk) i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Do tej czynności dobrze mieć zwilżone wodą dłonie. Bułki pieczemy około 45 minut.
Wartość energetyczna (1 sztuka): 136 kcal, T :11,3 g, W: 1,5 g, B: 6,3 g
Bułki niskowęglowodanowe – zastosowanie w kuchni:
Bardzo często największym wyzwaniem dla osób chcących przejść na dietę o niskiej zawartości węglowodanów, jak na przykład LCHF czy dieta ektogeniczna, jest zrezygnowanie z pieczywa. W naszej kulturze kulinarnej pieczywo jest bazą śniadań i kolacji. Zdarza się też że używamy go jako „dopychacz” po niezbyt sytym obiedzie. I tu na ratunek przychodzi właśnie takie pieczywo. Bułki niskowęglowodanowe (keto bułki) mają szereg zastosowań w kuchni, na diecie wykluczającej spożywanie tradycyjnego pieczywa. Można je wykorzystać jako:
- świetna baza do kanapek
- spód do zapiekanek
- substytut bułki do hamburgera
- zamiennik pieczywa tradycyjnego
- dodatek do dań, które bez pieczywa trudno sobie wyobrazić jak np.