9 minimalistycznych nawyków ułatwiających życie

Aby życie było przyjemne i zorganizowane, a przestrzeń w której żyjemy ogarnięta, potrzebujemy stale wykonywać pewne czynności. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie codziennego życia jest wprowadzenie prostych, minimalistycznych nawyków ułatwiających życie i trzymanie się ich każdego dnia. Dzięki ich stosowaniu zyskasz więcej czasu, przestrzeni i harmonii w swoim życiu. Nic bowiem tak nie rozprasza i zniechęca do odpoczynku jak chaos i nieporządek wokół.

Nie kładź, odkładaj na miejsce

Wśród nawyków ułatwiających życie, jedną z rzeczy która pomaga zminimalizować chaos w każdej przestrzeni (np. kuchni, szafie, a nawet szufladzie) jest posiadanie konkretnego miejsca na każdą rzecz. Jeśli wszystko co posiadasz ma dla Ciebie wartość i ułatwia Ci życie, powinno również posiadać swoje miejsce w Twojej przestrzeni. Jeśli odkładasz rzeczy przypadkowo, tam gdzie akurat jest kawałek wolnego miejsca, powoduje to powstawanie bałaganu. Po jakimś czasie musisz poświęcić znacznie więcej swojego czasu i go posprzątać, na co niekoniecznie będziesz mieć ochotę.

Pościel łóżko

Ludzie z reguły dzielą się na tych, którzy ścielą swoje łóżko każdego ranka i na tych, którzy tego nie robią. Moim zdaniem czynność ta nie tylko sprawia, że automatycznie Twoje mieszkanie wygląda na bardziej ogarnięte i estetyczne, ale sprawi że już od rana poczujesz się lepiej, bo zrobiłeś jakąś produktywną czynność.

Pozbywaj się na bieżąco

Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z domu może pochłonąć na prawdę dużo energii, zwłaszcza jeśli nawarstwi Ci się ich dużo i chcesz to zrobić raz, a porządnie (polecam książkę „Magia sprzątania” M.Kondo). Pozbywanie się jednak niepotrzebnych rzeczy to niekończący się proces, ponieważ w naszym życiu nowe rzeczy pojawiają się, a inne, stare tracą swoją wartość i już ich nie potrzebujemy. Dla mnie łatwiejszym rozwiązaniem jest pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy na bieżąco, zamiast spędzanie na to kilku godzin po rząd.

Max 3 rzeczy na liście rzeczy do zrobienia

Ograniczenie swojej listy „rzeczy do zrobienia” do tylko 3 elementów może być trudne, bo wiele osób uważa, że im dłuższa lista i większa produktywność, tym lepiej (zwłaszcza że panuje trend na bycie w działaniu najlepiej 24/7). Ale pamiętaj, że poziom Twojej produktywności nie równa się Twojej wartości jako człowieka. Jeśli lista rzeczy do zrobienia w ciągu dnia jest zbyt długa, zwykle i tak nie uda Ci się osiągnąć wszystkiego, a Twoje samopoczucie będzie po prostu kiepskie, kiedy zrobisz tylko część z tej listy. Ograniczenie jej do maksymalnie 3 elementów sprawi, że Twoje życie będzie prostsze, a poziom satysfakcji na koniec dnia wyższy. A ostatecznie przecież chodzi o dobre samopoczucie 🙂

Jedz prawdziwe jedzenie

Co wspólnego ma upraszczanie życia z jedzeniem? Według mnie bardzo dużo. Jeśli odpowiednio zaopiekujesz się swoim ciałem, dostarczając mu odżywczego jedzenia, zaopiekujesz się jednocześnie swoim umysłem, dzięki czemu będziesz mieć większy poziom energii i lepsze samopoczucie na codzień. To z kolei pozwoli Ci czerpać więcej satysfakcji z życia.

Nawadniaj się

Odwodnione ciało to jeden z najczęściej spotykanych dolegliwości z jakimi mamy do czynienia, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Bóle i zawroty głowy, niestrawność, brak energii to tylko niektóre z elementów świadczących o odwodnieniu. Wyrób w sobie nawyk picia małymi łykami przez cały dzień, najlepiej wody z elektrolitami.

Rób sobie przerwy

Kolejnym wśród nawyków ułatwiających życie jest robienie sobie przerw. Ten punkt jest istotny zwłaszcza dla osób, które chcą dużo osiągnąć w jak najkrótszym czasie. Zdarza się im bowiem często tak wciągnąć w tryb pracy, że na koniec dnia nie maja już energii i siły na nic innego. Nawet jeśli nie należysz do takich osób, rób przerwy. Jedną z metod która dla mnie jest bardzo pomocna jest metoda Pomodoro. Polega ona na ustawianiu sobie czasu pracy na 25 minut pod rząd, po czy robisz 5 minutową przerwę. Powtarzasz ten cykl 5 razy i robisz sobie godzinną przerwę. Dzięki temu łatwiej skupisz się na zadaniu które wykonujesz i będziesz bardziej produktywny.

Posprzątaj, zanim zrobisz przerwę

ułatwiających życie

Najprościej jest np. skończyć jeść obiad i położyć się na kanapie aby odpocząć lub coś pooglądać. Potem nie masz już ochoty na sprzątanie i zwykle zostawiasz to do następnego ranka. Zanim się zorientujesz, Twój zlew góruje ze stertą brudnych naczyń a Twoja kuchnia wygląda niezbyt zachęcająco. Tracisz wtedy ochotę żeby się za cokolwiek zabrać. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk sprzątania od razu po spożyciu posiłku, spakowania w pojemniki jedzenia które zostało czy przygotowania czegoś na później.

Nie rozkminiaj. Po prostu to zrób!

Ostanim punktem wśród nawyków ułatwiających życie jest działanie! Jeśli masz jakieś zadanie do zrobienia i zaczniesz zastanawiać się nad każdym krokiem który musisz podjąć, aby je wykonać, z reguły robi się to trochę przytłaczające. Powoduje to, że zadanie które masz do wykonania wydaje się trudniejsze niż w rzeczywistości jest. Łatwo wtedy wogóle z niego zrezygnować. Dlatego czasem lepiej po prostu zacząć, bez zastanawiania się czy jest to trudne czy nie.