7 właściwości soku z selera naciowego

Sok z selera naciowego swoją sławę zyskał już jakiś czas temu. Dużą zasługą w tym temacie może poszczycić się Anthony William, twórca książki „Boski lekarz”, w której to opisuje sok z selera jako remedium prawie na wszystkie dolegliwości. Autor napisał całą książkę na temat właściwości soku z selera naciowego. Nawet jeśli sok z selera nie działa na wszystko, warto zwrócić na niego uwagę, bo rzeczywiście ma wiele fantastycznych właściwości prozdrowotnych.

Czy sok z selera naciowego jest korzystny dla Twojego zdrowia?

Tak. Łodygi, liście i nasiona selera zapewniają korzyści odżywcze, ale co najważniejsze, seler zawiera dwa korzystne przeciwutleniacze, apigeninę i luteolinę. Badania pokazują, że apigenina i luteolina zmniejszają stan zapalny i mogą pomóc w leczeniu szeregu chorób zapalnych.

Jest on też bardzo odżywczy i naładowany niezbędnymi minerałami i witaminami, takimi jak kwas foliowy, potas, witamina B6, witamina K i witamina C. Stanowi super koktajl dla skóry. Luteolin w selerze chroni skórę od wewnątrz i zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie UV.

Poniżej lista 7 właściwości soku z selera naciowego, których być może do tej pory nie znałeś:

Sok z selera jest źródłem antyoksydantów

Sok z selera jest bogaty w silne przeciwutleniacze i związki zwalczające raka. Seler zawiera flawonoid zwany apigeniną, który, jak wykazano, ma zdolność niszczenia komórek rakowych. Poliacetyleny w selerze zawierają związki chemoochronne, które pomagają zmniejszyć toksyczność, jednocześnie wzmacniając odporność i pomagają spowolnić wzrost zmutowanych komórek.

Wspiera funkcje trawienne układu pokarmowego

A to wszystko dzięki temu, że naturalnie dokwasić sok żołądkowy, który jest kluczowy do trawienia pokarmu, a zwłaszcza białka. Sok z selera świetnie sprawdzi się więc u osób na dietach wysokobiałkowych. Jeśli pH soku żołądkowego jest zbyt wysokie, organizm musi produkować go więcej aby poradzić sobie z tymi funkcjami. Często prowadzi to do zmęczenia i senności. Dodatkowo sok z selera uzupełnia śluz żołądkowy, który stanowi wyściółkę żołądka, pomaga w regeneracji śluzówki i dzięki temu zapobiega wrzodom i refluksowi.

Właściwości soku z selera naciowego – wspiera funkcje układu pokarmowego.

Dodatkowo sok z selera poprawia perystaltykę jelit. Jest więc dobry na zaparcia, wzdęcia, obrzęki i zatrzymywanie wody, działając jako delikatny, łagodny, naturalny środek przeczyszczający i moczopędny.

Sok z selera działa przeciwzapalnie

Sok z selera jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Zawiera poliacetylen, który zmniejsza przewlekły ból stawów, dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów. Nie tylko koi organizm, ale uważa się, że działa kojąco na nerwy, ma właściwości uspokajające i relaksujące.

Obniża ciśnienie krwi

Badania pokazują, że seler pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, działając jako środek zwiotczający mięśnie gładkie, poprawiając przepływ wapnia i potasu w komórkach oraz umożliwiając naczyniom krwionośnym rozszerzanie się i kurczenie z większą łatwością.

Sok z selera wspiera funkcje wątroby

Seler wspiera wątrobę poprzez zwiększenie produkcji enzymów. Badania pokazują, że seler pomaga również zmniejszyć ilość gromadzonego się tłuszczu w wątrobie. Składniki odżywcze w selerze chronią wątrobę, a właściwie pomagają wątrobie wytwarzać enzymy, które pomagają „wypłukać” tłuszcz i toksyny.

Wspiera gospodarkę glukozowa-insulinową

Badania pokazują, że związki znajdujące się w selerze mogą pomóc obniżyć poziom glukozy bez wzrostu poziomu insuliny.

Działa alkalizująco

Seler jest jednym z najbardziej zasadowych pokarmów, jakie możesz jeść! Badania sugerują, że dieta alkaliczna wydłuża życie i zapobiega chorobom przewlekłym.

Kiedy i ile soku z selera pić?

Aby uzyskać najlepsze rezultat zaleca się wypijanie soku z selera z samego rana, na pusty żołądek. Potem należy odczekać 20-30 minut i dopiero zjeść śniadanie. Zaleca się zaczynanie przygody z sokiem warto zacząć od wypijania 1 szklanki takiego soku, a z czasem można zwiększyć jego ilość do 2 szklanek.

Czy sok powinien być zrobiony z selera organicznego?

właściwości soku z selera naciowego
Sok z selera naciowego – właściwości prozdrowotne

Dobrze by było używać selera organicznego, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj tylko aby dokładnie umyć łodygi przed zrobieniem z nich soku, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i pestycydów.

Czy zamiast soku można zjeść po prostu seler?

Można, ale aby uzyskać wszystkie jego właściwości, musiałbyś zjeść cały pęczek selera (9-12 łodyżek) jako pierwsza rzecz z samego rana. Sok jest zdecydowanie wygodniejszą opcją.

Dla kogo będzie odpowiedni sok z selera?

Jeśli spożywasz dużo białka lub masz tendencję do niskiego poziomu kwasu żołądkowego, sok z selera może być właśnie tym, co poprawi Twoje trawienie. Wielu uważa, że ​​może pomóc przywrócić odpowiednią kwasowość żołądka, co jest kluczowe dla prawidłowego trawienia, zwłaszcza jeśli spożywasz dużo białka lub tłuszczu.

Jeśli z jakiegoś powodu natrafiłeś na sok selerowy lub informacje o nim – po prostu go spróbuj! Jeśli Twoje ciało poczuje się dobrze po jego wypiciu, być może przyniesie Ci korzyści. Ale jeśli czujesz dyskomfort lub brak efektu, być może to nie dla Ciebie! Nigdy się nie dowiesz, dopóki nie spróbujesz i sam tego nie doświadczysz.

Intuicyjnie wiemy, czego potrzebujemy, aby czuć się najlepiej!