7 sposobów na (nie) podjadanie

Podjadanie miedzy posiłkami to bardzo często największy problem osób, starających się zadbać o swoją sylwetkę. Zwłaszcza w niektórych zaburzeniach metabolicznych, jak na przykład insulinooporność, wyelimininowanie podjadania jest kluczowe do uzyskania dobrych efektów terapii. W jaki więc sposób pozbyć się podjadania? Poznaj 7 prostych i skutecznych sposobów na eliminację podjadania między posiłkami.

1. Jedz prawidłowo zbilansowane posiłki

Jeśli nie chcesz podjadać, musisz jeść odpowiednią ilość i rodzaj posiłków. Jeśli nie zapewnisz swojemu ciału odpowiedniej ilości substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, ciągle będziesz odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś. Sposób komponowania posiłków należy dobierać do swojego stylu życia. Jeśli jesteś osoba bardzo aktywną, będziesz potrzebować większej ilości energii z pożywienia. Jeśli zaś prowadzisz siedzący tryb życia, to zapotrzebowanie będzie u Ciebie mniejsze.

2. Zaplanuj pory swoich posiłków

Kolejny sposób na nie podjadanie to stworzenie swojego własnego planu, kiedy i jaki rodzaj posiłków będziesz spożywać w ciągu dnia. W planie tym możesz uwzględnić jąkać zdrową przekąskę np. gorzką czekoladę, orzechy. W ten sposób będziesz mieć coś, na co będziesz czekać, ale nie będzie to coś zupełnie przypadkowego i niezdrowego.

3. Pij dużo wody

Pewnie słyszałaś to już tysiące razy, aby odpowiednio się nawadniać, ale rzeczywiście jest to niezwykle ważny element zachowania zdrowia. Poza tym bardzo często kiedy myślisz, że czujesz głód i sięgasz po jakąś przekąskę, w rzeczywistości Twoje ciało czuje pragnienie. Następnym razem wypij więc w takim momencie szklankę wody, odczekaj 15 minut i ponownie zapytaj siebie czy nadal masz ochotę na przekąskę?

4. Zastąp słodycze owocami

podjadanie

Kiedy najdzie Cię ochota na coś słodkiego i nie będziesz mogła się powstrzymać, wybierz zdrowszą alternatywę. Zjedz garść borówek, malin czy jabłko. Podniesie to poziom cukru we krwi, ale nie w takim stopniu jak zjedzenie przetworzonych słodyczy. Dodatkowo dostarczysz sobie witaminy, wodę i błonnik. Możesz też siegnąć po coś bardziej bogatego w tłuszcze jak np. połówka awokado czy garść orzechów włoskich.

5. Zapytaj siebie: czy jestem rzeczywiście głodna czy tylko znudzona?

To bardzo ważne pytanie, które należy sobie zadawać w momencie, kiedy chcemy sięgnąć po jedzenie i podjadanie. Zwykle mamy tendencję do sięgania po przekąski kiedy nie zajmujemy się niczym innym. Pytaj więc siebie i szczerze odpowiadaj na to pytanie. Jeśli chcesz po coś sięgnąć z nudów, przeczytaj punkt nr 6.

6. Zajmij się czymś

W momencie kiedy masz ochotę sięgnąć po przekąskę, zamiast tego znajdź sobie jakieś zajęcie. Idź na spacer, posprzątaj kuchnię, poczytaj książkę lub cokolwiek innego przyjdzie Ci do głowy. Zazwyczaj kiedy zajmujemy się czymś produktywnym, nasza zachcianka na podjadanie mija. Ma to związek z punktem nr 5: znudzenie i przekąski często idą w parze.

7. Trzymaj przekąski poza swoim zasięgiem

Kiedy przekąski są dostępne na wyciągnięcie ręki, łatwiej po nie sięgamy. Przetrzymuj je więc w miejscu mniej dostępnym lub zupełnie pozbądź się ich ze swojego mieszkania. Kiedy najdzie Cię ochota na podjadanie czegoś, ale nie będziesz mieć nic w domu, prawdopodobnie odpuścisz sobie wyjście do sklepu aby coś kupić. Unikaj tez kupowania np. ciastek dla gości. Możesz przecież poczęstować ich owocami lub orzechami.

Na koniec

Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem, więc zjedzenie czegoś nawet mniej zdrowego od czasu do czasu nie jest przestępstwem. Jeśli dla przykładu kochasz czekoladę, pozwól sobie na jej kawałek, ale kiedy rzeczywiście masz na nią ochotę. Kiedy całkowicie zakażesz sobie jedzenia np. słodyczy, jest duża szansa, że zamiast małego kawałka, po jakimś czasie rzucisz się na nie i zjesz całe opakowanie. Więc zamiast całkowitego zakazu, wprowadź zasadę 80/20 i po prostu ogranicz to, co Ci nie służy do 20% swojego jedzenia.