3 przekonania, które osłabiają Twoje zdrowie

Każdy z nas idzie przez życie z całym plecakiem różnych przekonań na swój temat i na temat życia. Są one bardzo różne i dotyczą każdego aspektu naszego życia. Część z nich jest prawdziwa, inne to fałszywe przekonania. Większość z nich została nam zaszczepiona w okresie dzieciństwa. To, co najczęściej słyszeliśmy od swoich rodziców, opiekunów czy nauczycieli zostało zapisane na twardym dysku naszej podświadomości, i nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, kierujemy się tym na codzień np. podczas podejmowania decyzji.

O ile mieliśmy pozytywne i wspierające wzorce w naszym najbliższym otoczeniu, czerpiemy z tego wiele korzyści. Gorzej jeśli było odwrotnie i zapisaliśmy niewspierające oraz fałszywe przekonania na swój temat, które powodują, że sami siebie ograniczamy i nie żyjemy pełnią swojego potencjału. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś w co wierzymy przez całe swoje życie, nie ma nic wspólnego z prawdą, a jest jedynie nawykiem myślowym, odtwarzanym automatycznie, który został nam narzucony przez innych. Można to jednak zmienić. Najważniejsze to uświadomić sobie, które z przekonań w które wierzymy już nam nie służą i nie chcemy ich dłużej w swoim życiu.

Ten artykuł mówi o przekonaniach związanych z naszym zdrowiem. Na jego temat również mamy wiele przekonań. Wiele z nich niestety nie wspiera naszego dobrego samopoczucia. Nie podejmujemy żadnych kroków, aby poprawić jakość swojego życia i zdrowia, bo mocno uwierzyliśmy w te fałszywe przekonania. Ale jest dobra wiadomość. Każde przekonanie można zmienić na takie, które będzie nas wspierać i poprawi jakość naszego życia.

Jakie fałszywe przekonania mamy najczęściej na temat naszego zdrowia i jak je zmienić?

Taka moja „uroda”


Niestety, to przekonanie często słyszymy nawet od lekarzy. Jeśli coś nam dolega od dłuższego czasu i po kilku nieudanych próbach nadal nie pozbyliśmy się problemu, bardzo często zbyt szybko się poddajemy i tłumaczymy sobie, że tak już mamy i taka nasza „uroda”. Oczywiście, każdy z nas jest inny i ma inne problemy, ale pamiętajmy, że każda choroba lub dolegliwość nie wzięła się z nikąd. Zawsze jest jakaś przyczyna!

Czasem znalezienie jej nie jest proste i szybkie, a w dzisiejszym świecie chcemy rozwiązanie na już. Dlatego tak popularne są wszystkie leki przeciwbólowe, antydepresyjne, przeciw zgadze itp. Warto jest jednak szukać, korzystać z pomocy specjalistów, edukować się samemu. Ciało daje nam sygnał, że czegoś mu brakuje lub ma czegoś nadmiar, pokazuje nam że jakość naszego snu pozostawia wiele do życzenia, za dużo się stresujemy, mamy nieprzerobione problemy emocjonalne itp.


Pytania do zadania sobie:

 • Czego jeszcze nie próbowałem, a co mogę spróbować, żeby rozwiązać swój problem?
 • W jaki sposób mogę jeszcze o siebie zadbać?
 • Czego mogę robić więcej, aby czuć się lepiej?
 • Czego powinienem robić miej, aby czuć się lepiej?
 • Co mogę zacząć robić już dziś, aby poprawić jakość swojego zdrowia?

Nie mam na to czasu


przekonania

Kolejne przekonanie, a właściwie wymówka, „chroniąca” nas przed podjęciem jakichkolwiek kroków, żeby coś zmienić w swoim życiu. Wydawać nam się może, że nie mamy czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, na aktywność fizyczną, na spacery na świeżym powietrzu itp. Ale gdybyśmy podliczyli, ile codziennie czasu poświęcamy na chociażby przeglądanie Social Mediów czy oglądanie seriali, okazałoby się, że tak na prawdę mamy go całkiem sporo i możemy wykorzystać go dużo korzystniej. Czas i tak przeminie, więc zacznij już dziś!


Pytania do zadania sobie:

 • Co najgorszego musiałoby mnie spotkać, żeby znaleźć czas na zadbanie o swoje zdrowie? Czy na pewno chcę czekać?
 • Gdzie będę za rok, jeśli zacznę zmiany już dziś?
 • Co się stanie, jeśli nic nie zmienię?
 • Na co poświęcam swój czas, co nie wnosi żadnej wartości do mojego życia?
 • Co mogę zrobić zamiast tego, aby lepiej sporzytkowpac swój czas?

Nie wiem od czego zacząć


Zwykle najtrudniejszą rzeczą, aby cokolwiek zmienić, jest postawienie pierwszego kroku. To właśnie ta pierwsza decyzja, aby coś zmienić, jest zwykle decydująca. Nierzadko podejmujemy ją, kiedy stoimy już pod przysłowiowa ścianą, i nie mamy już wyjścia. Po co czekać? Zacznij robić cokolwiek inaczej niż do tej pory, dlatego że jeśli już postawisz pierwszy krok, każdy kolejny będzie coraz łatwiejszy. Jeśli nie wiesz jak zacząć, skorzystaj z pomocy kogoś kto wie. I przede wszystkim zastanów się jaki jest twój cel, bo żeby ruszyć w drogę, najpierw musisz określić kierunek. O prawidłowym wyznaczaniu i osiaganiu celu powstał osobny wpis. Znajdziesz go tu:


Pytania do zadania sobie:

 • Co najprostszego mogę zrobić dziś, aby poprawić swoje zdrowie?
 • W jaki sposób zdobędę niezbędne informacje o tym, jak zacząć?
 • Jak mogę ułatwić sobie wprowadzanie zmian?
 • Z czyjej pomocy mogę skorzystać na początek?