10 pokarmów mogących wywołać migrenę

Czy dieta wpływa na migrenę?

Pomimo do końca nie wyjaśnionej genezy pojawiania się migren, coraz częściej mówi się o tym, że od tego czy jej atak wystąpi czy nie, zależy ilość skumulowanych „wyzwalaczy” migreny. Istnieje bardzo wiele czynników, które u osób podatnych na migrenę mogą wywołać jej atak. Są to zarówno czynniki na które nie mamy wpływu jak np. warunki atmosferyczne, ale i takie, które chociaż częściowo możemy kontrolować. Dotyczy to również tego, co na codzień jemy i pijemy. Pokarmów mogących wywołać migrenę jest całkiem sporo. Zazwyczaj same w sobie nie robią dużego spustoszenia, ale już w połączeniu z innymi wyzwalaczami migreny, tak. Taka kombinacja – i ogólnie każdy inny wyzwalacz – jest sprawą bardzo zindywidualizowaną, bo nie ma czegoś takiego jak uniwersalny wyzwalacz migreny. Istnieje jednak kilka typowych czynników wyzwalających, które mogą powodować lub przyczyniać się do epizodów migreny u niektórych osób, jak na przykład pokarmy i napoje.

Poniżej lista 10 produktów spożywczych, mogących wywołać migrenę:

Kofeina

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny i również jej gwałtowne odstawienie, mogą powodować migrenę lub bóle głowy. Kofeina jest jednak na tyle specyficzna, że może również pomóc powstrzymać nadchodzące ataki migreny. Może też łagodzić ból głowy przy sporadycznym stosowaniu. Dlatego należy zawsze obserwować swój organizm i pamiętać, że kofeina to nie tylko kawa. występuje ona także w takich produktach jak: mocna herbata, czekolada, napoje energetyki, niektóre słodycze.

Sztuczne słodziki

Wśród produktów mogących wywołać migrenę znajdują się też sztuczne słodziki. Wiele przetworzonych produktów spożywczych zawiera sztuczne słodziki. Są one alternatywą dla zwykłego cukru (sacharozy), i są dodawane do żywności i napojów w celu dodania im słodyczy. Ale słodziki te mogą powodować migrenę. Uważa się, że w szczególności aspartam wywołuje epizody migreny.

Alkohol

Alkohol jest jednym z najczęstszych produktów wywołujących migrenę. Według badań ponad 35% uczestników z migreną zgłosiło, że alkohol był jednym z ich powszechnych wyzwalaczy. W szczególności czerwone wino zostało zgłoszone jako wyzwalacz u ponad 77% uczestników, którzy zgłosili alkohol jako wyzwalacz. Alkohol może powodować odwodnienie, które w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju bólów głowy, w tym migreny.

Czekolada

Czekolada jest uważana za drugi, po alkoholu, najczęstszy czynników mogących wywołać migrenę. Mówi się, że dotyka około 22 procent osób, które doświadczają migreny. Czekolada zawiera zarówno kofeinę, jak i beta-fenyloetyloaminę, które u niektórych osób mogą wywoływać bóle głowy.

10 pokarmów mogących wywołać migrenę
Wyzwalacze migreny – czekolada

Wzmacniacze smaku (glutaminian sodowy)

Glutaminian sodu (MSG) to sól sodowa kwasu glutaminowego, który naturalnie występuje w naszym organizmie. MSG jest stosowany jako dodatek do produktów spożywczych i jest obecny w wielu produktach takich jak: kostki rosołowe, „ziarenka smaku”, przyprawy, wędliny, czipsy. Jest on dopuszczony do obiegu jako dodatek i teoretycznie uważany za bezpieczny do jedzenia, ale jest on bardzo często łączony z atakami migreny. U niektórych osób wyzwalaczem mogą być również inne konserwanty stosowane w produktach spożywczych. Zawsze czytaj skład kupowanych produktów i dokładnie sprawdzaj, czy nie znajdują się w nim takie szkodliwe substancje.

Wędliny

Do pokarmów mogących wywołać migrenę należą też wędliny — w tym kiełbasa, szynka, parówki i kiełbaski — zawierają konserwanty zwane azotanami, które zachowują ich kolor i wzmacniają smak. Te pokarmy mogą uwalniać tlenek azotu do krwi, który, jak się uważa, rozszerza naczynia krwionośne w mózgu. Istnieją pewne dowody na to, że tlenek azotu może powodować lub przyczyniać się do migreny.

Sery dojrzewające

10 pokarmów mogących wywołać migrenę
Wyzwalacze migreny – sery dojrzewające

Sery dojrzewające zawierają substancję zwaną tyraminą. Powstaje, gdy starzenie się żywności powoduje rozpad białek. Im dłużej ser dojrzewa, tym wyższa będzie zawartość tyraminy (aminy biogennej). Tyramina to kolejna substancja chemiczna, o której mówi się, że wywołuje bóle głowy i migrenę, poprzez pobudzenie obwodowego układu adrenergicznego wpływającego na naczynia krwionośne mózgu. Popularne sery o wysokiej zawartości tyraminy to: ser feta, ser niebieski (blue), parmezan.

Żywność fermentowana

Podobnie jak dojrzałe sery, marynowana i sfermentowana żywność może zawierać duże ilości tyraminy. Te produkty spożywcze obejmują: ogórki kiszone, kapusta kiszona, kimchi czy kombucha (która może również zawierać alkohol).

Słone przekąski

Słona żywność również należy do grupy pokarmów mogących wywołać migrenę. Dotyczy to zwłaszcza tej o wysokim stopniu przetworzenia, zawiera szkodliwe konserwanty i może wywoływać migrenę u niektórych osób. Spożywanie dużych ilości sodu zwiększa ciśnienie krwi, powodując bóle głowy lub ataki migreny.

Mrożone produkty

Spożywanie mrożonej żywności i napojów, takich jak lody lub brei, może wywołać silne, przeszywające bóle głowy. Najprawdopodobniej wystąpią bóle głowy, które przeradzają się w napady migreny, jeśli szybko jesz zimne jedzenie, po ćwiczeniach lub po przegrzaniu.

Rozwiązanie?

Aby wyeliminować jeden z czynników, które mogą przyczynić się u nas do ataku migreny, należy po prostu unikać spożywania wymienionych produktów. Chwila przyjemności nie jest warta trwającego przez kilka lub kilkanaście godzin bólu.

Jaki jest wspólny mianownik wymienionych wyżej produktów? Większość z nich podnosi poziom histaminy w naszym organizmie (bezpośrednio bądź pośrednio). Jeśli ktoś cierpi na nietolerancję histaminy i nawet o tym nie wie, bądź ma problem z enzymem DAO, który degraduje ją z organizmu, może odczuwać silne dolegliwości po spożyciu wymienionych wyżej produktów. Jeśli cierpisz na częste migreny, warto rozważyć diagnostykę gospodarki histaminowej.

Inne czynniki mogące wywołać migrenę

Ataki migreny mogą być wywoływane nie tylko przez spożywane produkty, ale również przez inne czynniki wyzwalające, do których – oprócz pokarmów czy alkoholu należą:

 • głód (pomijanie posiłków)
 • skoki poziomu glukozy we krwi w ciągu dnia
 • stres i odprężenie po stresie
 • wahania poziomu hormonów
 • zbyt długi lub zbyt krótki sen
 • przemęczenie
 • niektóre leki
 • gwałtowne zmiany pogody (silne wiatry)
 • pobyt na dużych wysokościach
 • jasne światło.

Jak jeszcze sobie pomóc?

Najczęściej podczas napadu migreny sięgamy po, często bardzo silne, leki przeciwbólowe. Nierzadko muszą to być specjalne leki na receptę, które jako jedyne mogą przynieść ulgę. Jeśli jednak cierpisz na ataki migreny bardzo często i równie często zażywasz środki przeciwbólowe, nie jest to na pewno obojętne dla Twojego organizmu. Zaburzają one bowiem m.in. pracę układu pokarmowego i tym samym długoterminowo mogą powodować inne poważne dolegliwości.

Istnieją dowody na to, że niektóre alternatywne środki mogą pomóc w leczeniu migreny. Należą do nich między innymi:

 • masaże, które mogą obniżyć częstotliwość ataków migreny
 • akupunktura
 • biofeedback, który uczy, jak sprawdzić fizyczne reakcje na stres, takie jak napięcie mięśni
 • witamina B2 (ryboflawina), która może zapobiegać epizodom migreny
 • niacyna (witamina B3)
 • suplementy magnezu (często osoby cierpiące na migreny mają niedobór tego pierwiastka w organizmie)
 • Złocień maruna – przyjmowany regularnie zmniejsza częstotliwość ataków migreny

Zapobieganie lepsze niż leczenie

Epizody migreny mogą być bolesne i bardzo utrudniać nam życie. Na szczęście istnieje kilka zmian w stylu życia oraz nawyków, które możesz wprowadzić i które mogą pomóc Ci im zapobiegać.
Poniżej kilka wskazówek:

 • jedz o regularnych porach i nigdy nie pomijaj posiłków
 • ogranicz spożycie kofeiny
 • zadbaj o jakościowy i odpowiednio długi sen
 • zmniejsz stres w swoim życiu, próbując np. jogę, techniki uważności lub medytację
 • często rób przerwy od ekranu telewizora, komputera czy telefonu, a wieczorem unikaj światła niebieskiego
 • wypróbuj dietę eliminacyjną, która pomoże Ci zidentyfikować wszelkie alergie pokarmowe lub nietolerancje, które mogą powodować u Ciebie bóle głowy
https://najzdrowiej.com/blog/17-sprawdzonych-wskazowek-jak-spac-lepiej-w-nocy/