10 nawyków dla zdrowia psychicznego

Dobry stan psychiczny to podstawa do tego, aby móc cieszyć się życiem, być kreatywnym, podejmować nowe wyzwania i mieć zapał, aby codziennie rano wstać z łóżka. Niestety, ostatnie czasy nie sprzyjają dobrostanowi psychicznemu. Życie w niepewności i strachu odbiera nam chęć do działania. Jest jednak kilka rzeczy które możesz zrobić dla siebie, aby zadbać o swój dobry stan psychiczny. Poznaj 10 nawyków dla zdrowia psychicznego.

Bądź obecny

Bycie obecnym tu i teraz to umiejętność jak każda inna. Wymaga praktyki. Nasz umysł ma tendencję do podróżowania w czasie. Myślimy o tym co już było, żałujemy pewnych rzeczy, rozpamiętujemy minione wydarzenia albo wybiegamy myślami do przyszłości i zastanawiamy się jak to będzie. Martwimy się i stresujemy, skupiamy na tym czego byśmy chcieli, ale czego jeszcze nie mamy. A chwila obecna to jedyne miejsce, które daje siłę, miejsce z którego można kreować swoje życie. Bo nic nie jest możliwe, jeśli nie dzieje się w chwili obecnej.

Przez praktykowanie obecności trenujesz swój umysł do skupiania się na rzeczach najważniejszych. Ciągłe odbieganie myślami do przeszłości lub przyszłości bardzo rozprasza i nie pozwala Ci skupić się na rzeczach naprawdę ważnych i odbiera Ci moc działania.

Pozwól sobie czuć swoje emocje

W porządku jest odczuwać. Wiele osób potrafi odczuwać swoje emocje, ale jest też ogrom ludzi, którzy ze swoimi emocjami nie są zbyt blisko. Często powstrzymujemy się od wyrażania tego, co naprawdę czujemy. Chce nam się płakać, ale powstrzymujemy się. Jesteśmy wkurzeni, ale zagryzamy zęby i się uśmiechamy. Takie tłumienie nie jest zdrowe i wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie, stan psychiczny i zdrowie. Przyjżyj się swoim emocjom, zauważ je, nie oceniaj. Po prostu pozwól sobie czuć i wyrażać to co czujesz na bieżąco. Nie kumuluj i nie spychaj pod dywan swoich emocji, bo po jakimś czasie nazbiera się ich tak dużo, że nie będziesz wiedział jak sobie poradzić z ich ogromem.

Miej swój sposób na wyrażanie siebie

Jednym z nawyków dla zdrowia psychicznego jest wyrażanie siebie. Dla każdego będzie oznaczało to coś innego. Ja uwielbiam pisać dziennik i w ten sposób pozwalam wypłynąć temu, co we mnie siedzi. Ktoś inny może wyrażać siebie przez sztukę, rozmowę z kimś komu ufa, a może przez pójście na terapię i rozmowę ze specjalistą. Celem wyrażania siebie jest wypuszczenie w świat tego, co jest w Tobie.

Ustal granice

Niesamowicie ważnym punktem dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia jest ustalenie swoich granic. To jakby niewidzialna linia wokół Ciebie, która oddziela co jest dla Ciebie w porządku, a co nie. Co tolerujesz, a czego nie tolerujesz. Ustalanie granic to nauczenie się mówienia nie, kiedy czujesz, że ktoś lub coś je przekracza. Mimo że inni będą próbować przekraczać Twoje granice, a mówienie nie może być niekomfortowe, ustal swoje zasady i po prostu się ich trzymaj.

Zwłaszcza dla osób które są tzw. zadawalaczami innych, brak granic powoduje, że zgadzają się na wszystko i na koniec dnia nie mają energii ani siły na to, co jest tak na prawdę dla nich ważne. Nawet jeśli jest to trudne, praktykuj to dla swojego zdrowia!

Miej własny plan opieki nad sobą

Pośród nawyków dla zdrowia psychicznego, nie może zabraknąć stworzenia planu opieki nad sobą. Zrób listę aktywności które sprawiają, że czujesz się dobrze i zaplanuj te rzeczy w swoim codziennym grafiku. Na tej liście może znaleźć się dosłownie wszystko: rozciąganie, pójście na space, wzięcie kąpieli, ćwiczenia fizyczne, taniec. Może być to wszystko, co pozwala Ci ponownie naładować akumulatory. Bądź w tym systematyczny.

Pamiętaj o autorefleksji

Stan psychiczny powinniśmy monitorować w sobie raz na jakiś czas, a najlepiej codziennie. Warto sprawdzać co czujesz, czego teraz potrzebujesz, co możesz sobie podarować w tym momencie. Podejdź do sobie tak, jakbyś opiekował się swoim najlepszym przyjacielem/dzieckiem/najbliższą osobą. Jeśli nie zajmujesz się sobą w taki sposób, wszystkie „małe” problemy nabudują się w czasie, aż w końcu będą potrzebowały wybuchnąć i np. sprawić że się załamiesz, stracisz motywację, wpadniesz w depresję. Warto więc śledzić swój humor, poczucie szczęścia, zdrowie, poziom energii itp. i regulować to na bieżąco.

Spędzaj jakościowy czas z tymi, których kochasz

10 nawyków dla zdrowia psychicznego

Człowiek jest stworzeniem zdecydowanie potrzebujących innych, żeby dobrze funkcjonować. Zadaj sobie pytanie, które osoby w Twoim życiu sprawiają, że czujesz się kochany, ważny i zastanów się, jak często masz z nimi kontakt? Pamiętaj, że śledzenie co dzieje się u Twoich bliskich za pomocą mediów społecznościowych, to nie to samo. To pozorne utrzymywanie kontaktu. Nie chodzi też o ilość znajomych których masz, ale o jakość Twoich relacji. Czasem lepiej mieć małą garstkę bliskich osób, ale takich, na których zawsze możesz liczyć.

Bądź dla siebie delikatny i wyrozumiały

To również część z nawyków dla zdrowia psychicznego, których można się nauczyć. Często jesteśmy dla samych siebie zbyt krytyczni, prowadzimy negatywny, wewnętrzny dialog, myślimy o sobie źle, stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę i wymagamy od siebie zbyt wiele. Spróbuj zamienić ten krytyczny, wewnętrzny głos w taki, który jest wspierający, wyrozumiały i ciepły. Czy to co mówisz do siebie, powiedziałbyś do kochanej osoby? Nie? Więc naucz się mówić również do siebie językiem miłości, w dokładnie taki sam sposób jak do kogoś, kogo bardzo kochasz i wspierasz.

Doceniaj siebie w każdy możliwy sposób. W końcu chodzi o ciągłe rozwijanie się, a nie bycie perfekcyjnym. Pozwól też sobie na popełnianie błędów, odpuszczanie rzeczy czy zmianę swoich koncepcji.

Codziennie praktykuj wdzięczność

Kiedy tylko się obudzisz, pomyśl o rzeczach za które jesteś wdzięczny. Każdy nowy dzień to błogosławieństwo i szansa na przeżycie go w sposób kreatywny, radosny i szczęśliwy. Naucz się skupiać i doceniać to co już masz, zamiast myśleć o tym czego jeszcze nie masz. Wdzięczność to po prostu przyjęcie odpowiedniej perspektywy. Niestety, zbyt często skupiamy się na negatywnych rzeczach w naszym życiu, na tym co nam się nie udało, co jest nie tak jak byśmy chcieli. Zamiast tego warto spojrzeć wstecz i docenić siebie, jak wiele rzeczy udało nam się już osiągnąć, dzięki czemu jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

Podążaj za tym, co sprawia Ci radość

Rób więcej rzeczy które sprawiają Ci radość, bo tego potrzebuje Twoja dusza. Unikając takich rzeczy często nasz stan psychiczny bardzo się pogarsza. Pamiętaj że potrzebujesz radości w swoim życiu. Pozwól sobie na robienie tego, czego naprawdę chcesz. Być może teraz unikasz ich, przez przykrywanie ich innymi, mniej ważnymi rzeczami, które nie przynoszą Ci tak naprawdę satysfakcji. Zastanów się co naprawdę sprawia Ci radość, a nie co powinieneś chcieć i rób tego więcej.


Jeśli zainteresował Cię temat, zapoznaj się z artykułem o szczęściu: